E-ÇİFTLİK

Tarım Ve Hayvancılık Haberleri

Ücretsiz hayvancılık yönetimi için hemen kayıt olun.
yeni-doğan-kuzuların-bakımı-ve-beslenmesi

Yeni Doğan Kuzuların Bakımı Ve Beslenmesi

31-03-2022

Endüstri istatistikleri, yeni doğan kuzuları doğar doğmaz hayatta tutmanın kolay bir iş olmadığını gösteriyor. Toplam kuzu kayıplarının yaklaşık %50'si yaşamın ilk 48 saatinde meydana gelir ve kuzu ölümlerinin %11'i kuzulamadan 2-14 gün sonra gerçekleşir. Peki sürünüzde yeni doğan kuzu bakımını ve kuzu yaşama oranlarını iyileştirmek için ne yapabilirsiniz?


Facebook'ta E-Çiftlik hesabını takip etmeyi unutma!

Kuzulama çevresinde hijyen


Pek çok yeni doğan kuzu, kuzulama zamanı civarında hala kayboluyor ve hijyenik olmayan bir ortam nedeniyle her beş kuzu ölümünün birinin meydana geldiği tahmin ediliyor. Bununla birlikte, iyi hijyen sağlamak o kadar zor olmamalı ve herhangi bir kuzulama sezonu planının temelidir.

Kuzular kuzuya gelmeden önce kuzulama ağıllarınızın DEFRA onaylı bir dezenfektan kullanılarak iyice temizlendiğinden emin olun. Kalem kuruduktan sonra, yeni sakinler için bol miktarda temiz, kuru yatak örtüsü ile örtün. Kuzulama sırasında iyi hijyen de çok önemlidir, bu nedenle yardıma ihtiyacı olan koyunları kuzularken tek kullanımlık, sıkı oturan koruyucu eldivenler giymeye değer.

Kuzuları mümkün olduğunca temiz ve kuru tutmak için küçük kümeslerde kuzulamaktan kaçının. Herhangi bir bariz ıslak saman ve doğum sonrası, yanlış anne ve hastalık sorunlarını azaltmak için temizlenmeli ve koyunlar arasında taze, temiz saman sağlanmalıdır. Kalemlerin dibine kireç koymak da onları kuru tutabilir ve olası hastalık sorunlarını en aza indirebilir.


Kuzu hastalıklarından korunmak


Temiz bir kuzulama ortamı sağlamak kirli koşullardan bakteriyel enfeksiyonların kapma olasılığını en aza indireceğinden, iyi hijyen ile göbek hastalığı ve E.coli ishali gibi hastalıklar potansiyel olarak önlenebilir. Kuzu göbeklerinin iyotla tedavi edilmesi, kuzuya istenmeyen bakterilerin girmesini önlemeye de yardımcı olacaktır.


Yeni doğan kuzular neden bu kadar savunmasız?


Ruminantlarda plasenta boyunca antikor transferi yoktur. Bu, kuzuların hastalığa karşı hiçbir koruması olmadan doğduğu ve pasif bağışıklık için kolostruma bağımlı olduğu anlamına gelir. Yeni doğan kuzuların, sindirilen bakterilerin ve toksinlerin kan dolaşımına girmesine izin verebilecek çok geçirgen bir bağırsak astarı vardır. Yaşamın ilk günündeki yavaş bağırsak hareketleri, sindirilen bakterilere yerleşmek ve çoğalmak için daha fazla zaman verir.

Yeni doğan kuzuların sınırlı enerji rezervleri vardır. Tüm kuzular vücutlarında sınırlı miktarda kahverengi yağ ile doğarlar ve bu yağ doğum ile kuzunun beslendiği zaman arasında bir durak görevi görür. Yenidoğan kuzuların vücut ağırlığına oranı geniş bir yüzey alanına sahiptir, bu da onları ısı kaybına karşı duyarlı hale getirir. Bu, ıslak olduklarında kuru olduklarından çok daha yüksek oranda ısı kaybettikleri anlamına gelir.


Yeni doğan kuzuların hayatta kalma oranlarının iyileştirilmesi


Hayatta kalma yeteneği, büyük ölçüde kuzunun doğduğu çevreye verdiği tepkiye bağlıdır. Kuzular ıslak, genellikle soğuk veya ıslak koşullarda ve sınırlı enerji rezervleriyle doğarlar. Vücut ısısını korumak için yüksek enerji seviyelerine ihtiyaç vardır ve bunlar, kahverengi yağlarının verimli metabolizması ve kuzunun süt elde etmek için ayakta durma ve emme yeteneği ile sağlanmalıdır.

Doğumdan sonraki ilk birkaç saat içinde beslenmeyen kuzuların ısınmak için gereken enerjileri kısa sürede tükenecek ve herhangi bir müdahale olmazsa hızla ölecektir; hangi ortamda doğarlarsa doğsunlar.


Yeni doğan kuzularda hipotermi


Hipotermi ve açlık, erken kuzu ölümlerinin iki ana nedenidir. Yeni doğan kuzunun vücut ısısını korumak için çevreye verdiği kadar ısı üretmesi gerekir. Kuzu bunu yapamazsa vücut ısısı düşmeye başlar. Hipotermi (üşüme), kuzunun vücut sıcaklığının normal metabolizma ve vücut fonksiyonu için gerekli olanın altına (38,5°C'nin altına) düşmesi durumudur. Tedavi edilmezse ölüme yol açabilir. Yeni doğan kuzularda hipotermi genellikle maruziyetten kaynaklanır. 24 saatin üzerindeki kuzularda hipotermi genellikle açlığın bir sonucudur.

Bir kuzu hipotermik ise, onu yem vermeden önce ısıtmaya çalışın. Önce bir havluyla kurulayın ve ardından 35-37°C'ye ayarlanmış ılık hava fanları olan bir ısıtma kutusuna koyun (kuzular bunların altında aşırı ısınabileceğinden kızılötesi lambalardan kaçının). Gözünüz hipotermik kuzularda olsun ve vücut ısısı 37°C'ye ulaştığında kutusundan çıkarın ve bir mide tüpü aracılığıyla sütle besleyin. Hipotermi şiddetli ise, kuzular genellikle bir glikoz solüsyonu ile canlandırılabilirse, gerekirse veterinerinizden tavsiye isteyin.


Yeni doğan kuzularda açlık


Yetersiz kolostrum alımı, koyun tarafından reddedilme, mastitis, yetersiz süt üretimi, yaralanma veya hastalık ve/veya zor doğum gibi birçok faktör açlığa neden olabilir. Kuzuların yeterli besini almalarını sağlamak ve güçlük çeken kuzuları erkenden tespit edip gerektiği gibi tedavi etmek için dikkatli ve düzenli çobanlık yapmak çok önemlidir.


Yeni doğan kuzularınıza hayata en iyi başlangıcı vermek için en iyi ipuçları:


 • Kuzu annesiyle özdeşleştirildiğinden ve iyi bağlanmış olduğundan emin olun.
 • Kuzu kuru olup olmadığını kontrol edin.
 • Göbek kordonunu doğumdan sonraki 15 dakika içinde iyotla tedavi edin.
 • Kuzunun emdiğini ve yeterli kolostrumu yuttuğunu kontrol edin.
 • Koyunun yeterli süt kaynağına sahip olup olmadığını kontrol edin.
 • Gereksiz müdahaleden kaçının.
 • Her zaman iyi hijyen sağlayın.

 • Etiketler

  yeni doğan kuzu, oğlak, bakımı ve beslenmesi, yeni doğmuş kuzuların bakımı, evde yeni doğan kuzu bakımı, yeni doğan kuzuların bakımı

  Instagram'da @eciftlikresmi hesabını takip etmeyi unutma!

  Hal Fiyatları

  Ürün Son Değişim%
  KAYISI FİYATI 12.16 6.48
  NAR FİYATI 12.31 1,083.65
  YEŞİL SOĞAN FİYATI 3.82 39.93
  HAVUÇ FİYATI 2.6 -4.41
  TATLI PATATES FİYATI 31.73 31.22