E-ÇİFTLİK

Tarım Ve Hayvancılık Haberleri

Ücretsiz hayvancılık yönetimi için hemen kayıt olun.
yeni-başlayanlar-için-kolay-ve-en-iyi-koyun-kırma-kılavuzu

Yeni Başlayanlar İçin Kolay Ve En İyi Koyun Kırkma Kılavuzu

29-03-2022

Koyun kırkımı, koyunlarınızın sağlığı ve mutluluğu için çok gereklidir. Koyun kırkmak aslında pis, terli ve yorucu bir iş olsa da, aynı zamanda son derece mükafatlı bir iştir.


Facebook'ta E-Çiftlik hesabını takip etmeyi unutma!

Bu arada, koyun kırkımı hakkında daha fazla bilgi edinmek çok önemlidir, aksi takdirde yünü tahrip edebilir, hayvanı strese sokabilir ve hatta yaralayabilirsiniz.

Aslında koyun kırkımı, bir koyunun yünlü yapağının kesilmesi işlemidir. Her yetişkin koyun genellikle yılda bir kez kırpılır.
Ve çoğu zaman yıllık kırpma, bir kırkma kulübesinde (bazen yüzlerce koyunun veya daha fazlasının günlük olarak kırpıldığı) meydana gelir.
Koyunlar genellikle iklime, yönetim gereksinimlerine (ve ayrıca yün sınıflandırıcı ve kırkıcıların mevcudiyetine) bağlı olarak her mevsimde kırpılır.

Koçlar herhangi bir zamanda kırpılabilir, ancak koyunlar genellikle kuzulamadan önce kırpılır. Ancak kıştan önce veya kış aylarında bir koyunun kırkılması önerilmez.
Bazı yerlerde koyun kırkımı, dünya çapında düzenlenen yarışmalarla bir spor olarak kabul edilir.
Ancak bazen koyun kırkma işleminiz için birini bulmak çok zor olabilir.
İşlemi kendiniz yapmayı düşünebilirsiniz. Bu süreçte yeniyseniz, burada bir koyunun nasıl kırpılacağı hakkında daha fazla bilgi veriyoruz.


Koyun Kırkma İşlemi


Deneyimli bir koyun kırkıcısını arayabilirsiniz (bu size biraz pahalıya mal olur). Bu süreçte yeniyseniz ve her şeyi kendiniz yapmak istiyorsanız, bu kılavuzu izleyin. Burada koyun kırkımı hakkında daha fazla bilgi açıklıyoruz.


Koyun Kırkma Ekipmanını Alın


Kaliteli bir kesme ekipmanına sahip olmak çok önemlidir. Kaliteli kesme ekipmanı, kesme işlemini hem siz hem de hayvanlarınız için çok daha kolay ve güvenli hale getirecektir.
Elektrikli kesiciler günümüzde en yaygın olarak kullanılmaktadır. Kesin fiyat bölgeye bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, daha fazla bilgi için lütfen size en yakın koyun kesme ekipmanı tedarik mağazalarını ziyaret edin.


Koyun Kırkma İşlemi


Kırkmaya başlamadan önce koyunları toplayıp bir ağılda toplamanız gerekir. Ve mümkünse koyunları gruplara ayırmayı düşünebilirsiniz.
Kuzuları, koyunları, koçları ve tokluları birbirinden ayrı tutabilirsiniz. Ve kesmeden önce koyunların ıslanmasına izin vermeyin.
Kırpmadan önceki gün onlara yiyecek vermemeniz iyi olur.
Bunu yapmak, ürettikleri atık miktarını azaltacak ve makaslama zemininin temiz kalmasına yardımcı olacaktır (ayrıca, makaslama için sırtlarında yuvarlandıklarında rahatsızlıklarını en aza indirecektir).


Koyunları Konumlandırın


Koyun kırkımı için ilk adım koyunları doğru pozisyona getirmektir. Aslında, kesme işlemi boyunca kullanmanız gereken beş ana konum vardır.
İlk pozisyon, koyunu sırtına hafifçe yatırmayı, ardından destek için omuzlarını dizlerinizin arasına koymayı içerir.
Koyunun göbeği açıkta ve dört ayağı havada olmalıdır.

Her zaman şunu unutmamalısınız, 'kırkma işlemi sırasında koyunlarınız ne kadar rahat olursa, o kadar az mücadele eder'. Bu da kesme işinizi çok daha kolay hale getirecektir.


Kırkmaya başla


Koyununuzu karnından kesmeye başlayın, karnındaki yün genellikle en kirli olanıdır ve satılmaya değer değildir.
Bu nedenle, başlamak için en iyi yer koyunun göbeğidir. Uzun, kendinden emin darbeler kullanarak yünü döşün tepesinden açık yan alana kadar kesin.
İlk darbeyi sağ tarafa, ikinci darbeyi sol tarafa yapmalı, ardından aradaki yünü kesmelisiniz.
Birinci ve ikinci göbeğin yeterince geniş ayarlandığından emin olmalısınız ve bu, işinizin geri kalanını hatta daha kolay hale getirecektir.


Arka Bacakların ve Kasıkların İçini Makaslayın


Göbeği kestikten sonra, arka bacakların içini ve kasıkları kesmenin zamanı geldi.

Koyunları dizlerinin arasında sıkıca tutmaya devam edin ve makası sağ bacağın iç kısmı boyunca yukarı kaldırın.
Ardından, yünü ağ boyunca çıkarmak için makası karşıya getirin (tüm yünün alındığından emin olmak için bu darbeyi tekrarlamalısınız).
Ardından makası sağ bacağın iç kısmından aşağı doğru çalıştırın. Burada koyunların meme uçları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Meme uçlarını yanlışlıkla tıraş etmemek için meme uçlarını baskın olmayan elinizle (çoğu durumda sol elinizle) kapatmanız önerilir.


Konumu Değiştirin ve Sol Arka Bacağını ve Kuyruğu Kesin


Konumunuzu değiştirmelisiniz ve yaklaşık 90 derece dönmeniz gerekiyor.
Bunu sağ diziniz döşün önünde, koyunun sağ ön ayağı bacaklarınızın arasında ve sol tarafı açıkta olacak şekilde yapmalısınız.
Ardından, önce koyunun sol arka bacağındaki yünü kesin (parmak ucundan başlayıp arka kısma doğru ilerleyin, omurganın yakın tarafında bitirin).
Ardından, koyun kuyruğuna daha iyi erişmek için sağ bacağınızı birkaç santim geriye kaydırın.
Makasların tarağını, kuyruğun üst kısmından yüne girecek şekilde konumlandırmanız gerekir.

Kuyruğun tepesinden omurga boyunca yukarıya doğru bir darbe yapın ve bu bölgedeki tüm yünleri temizleyene kadar işlemi bir veya iki kez tekrarlayın.


Pozisyonu Tekrar Değiştirin ve Göğüs, Boyun ve Çeneyi Kesin


Sağ ayağınızı koyunun arka bacaklarının arasına ve sol ayağınızı da omurgasının tabanına koyun, vücudunu sıkıca dizlerinizin arasında tutun.
Koyunları çene altından tutmak için sol elinizi kullanın ve başını geriye doğru uzatın.
Ardından, kesme makinelerini döşten boyuna doğru getirin ve darbenizi koyun çenesinin hemen altında sonlandırın.
Koyunun boynunun sol tarafı boyunca uzun paralel darbeler yapmaya devam edin (önce gözünün altında ve sonra kulağının altında biter). Koyunun kulağını arkada tutmak için sol elinizi kullanın, böylece çentik kalmasın.


Sol Omuz Kesme


Koyununuzun sol omzuna daha iyi erişebilmek için ağırlığınızı değiştirebilir ve koyunu hafifçe hareket ettirebilirsiniz.
Omuzlardaki cilt oldukça kırışmış olabileceğinden, cildi gergin bir şekilde çekmek için sol elinizi kullanın.

Yünü temizlemek için bir veya iki darbe kullanarak sol dizinden başlayarak koyunun sol omzuna doğru yukarıya doğru kırın.
Koyunun sol ön ayağının iç kısmındaki yünleri temizlemek için bunu bir fırsat olarak kullanabilirsiniz.


Pozisyonu Tekrar Değiştirin ve Sırtınızı Kaydırın


Bir sonraki (4.) pozisyona, koyunu sağ tarafına yatıncaya kadar kaval kemiğiniz boyunca kaydırarak geçebilirsiniz.

Sağ ayağınızı koyununuzun arka bacakları arasında ve sol ayağınızı omzunun altında tutmalısınız.
Bu pozisyon, koyunun sırtı boyunca uzanan uzun darbeler içindir.
Makasları koyun kuyruğuna yerleştirdikten sonra uzun ve düz bir darbe yapın. Omurgasına paralel kalarak koyunun başına kadar üfleyin.

Omurgadan bir darbe geçene ve koyunun sol tarafının tamamı yünden temizlenene kadar bu darbeleri sırt boyunca yapmaya devam edin.


Sağ Tarafı Kesmek İçin Pozisyonu Tekrar Değiştirin


Koyunların sağ tarafı boyunca kırkmak için koyun kırkma pozisyonunu tekrar değiştirmeniz gerekir.
Bu 5. ve son konumdur. Sağ bacağınızı sallamanız gerekir, böylece koyun burnu dizlerinizin arasında dik durursunuz.
Ardından başının, boynunun ve omuzlarının sağ tarafı boyunca makaslayın. Tüm bunları yapabilmek için 3 veya 4 ayrı darbe kullanmanız gerekecektir.
Boyun ve omuz kesilip yünden temizlendikten sonra, yünü sağ ön bacaktan (omuzdan tırnağa) kesin.

Ardından, bu taraftaki yünü temizlemek için koyunun yan tarafına bir dizi çapraz darbe yapın.


Ardından Sağ Bacağı ve Arka Kısmı Makaslayın


Bu son adımdır ve bu adımda koyunun sağ bacağından ve arka kısmından yünü keseceksiniz. Sağ ayağınızı hafifçe öne kaydırın.

Bunu, sağlam bir baskı uygulayarak sol elinizi koyunun sağ yanına koyabilmeniz için yapmanız gerekir.
Bunu yapmak koyunu bacağını düz tutmaya zorlar (aynı zamanda deriyi de gerer).
Koyunun yan tarafından sağ arka bacağına doğru kavisli bir hareketle makaslayın. Ardından, son yünü arka kısmından temizlemek için bacak temizlendiğinde son birkaç darbeyi yapın.

Hepsi tamam! Tebrikler! Koyunlarını başarıyla kırptın. Ayrıca yapağıyı da temizlemeniz gerekir ve bu da koyun kırkma işleminin bir parçasıdır.


Etek & Postu Yuvarla


Koyunlarınız kırkıldıktan sonra, yapağıyı etek ve rulo yapmanız gerekecektir. Aslında süpürgelik, değerli olmayan kirli veya 'tesadüfi' yünü çıkarmak anlamına gelir.
Yünü süpürmek için yapağı, düz bir masaya veya başka bir yüzeye et tarafı aşağı bakacak şekilde yerleştirin. Polar, tek bir katman oluşturacak şekilde yayın.

Ardından, yapağının dış kenarlarındaki kirli veya kirlenmiş yünü çıkarın. Renksiz yünler, etiketler veya keçeleşmiş yünler çıkarılmalıdır.

Süpürgelikten sonra, yapağı yuvarlayabilirsiniz. Yapağının uzun kenarlarını ortaya doğru katlayabilir, ardından yapağıyı bir uçtan diğer uca yuvarlayabilirsiniz (böylece etli tarafı dışa bakar). Artık rulo satış için kolayca taşınabilir. İyi şanlar!


Etiketler

yeni başlayanlar için koyun kırkma kılavuzu, koyun kırkma, kolay koyun kırkma, koyun kırkma makası, koyun kırkma makinası bıçağı, koyun kırkma makinası, koyun kırkma makinası fiyatları

Instagram'da @eciftlikresmi hesabını takip etmeyi unutma!

Hal Fiyatları

Ürün Son Değişim%
(TAZE) FASULYE FİYATI 11.89 3.48
PEPİNO FİYATI 11.91 71.12
ÇİLEK FİYATI 9.44 -5.32
LAMAS LİMON FİYATI 5.52 -2.13
KIRMIZI LAHANA FİYATI 4.15 5.33