E-ÇİFTLİK

Tarım Ve Hayvancılık Haberleri

Ücretsiz hayvancılık yönetimi için hemen kayıt olun.
yeni-başlayan-çiftçinin-4-yaygın-hatası

Yeni Başlayan Çiftçinin 4 Yaygın Hatası

27-03-2022

En yaygın hatalardan bazılarından kaçınmak kolaydır, ancak bunların ne olduğunu bilmeniz gerekir. İşte birçok yeni çiftçinin yaptığı bazı şeyler.


Facebook'ta E-Çiftlik hesabını takip etmeyi unutma!

Çiftçi olmak istediğinize karar vermek, özgürleştirici olmasa da heyecan verici bir karar olabilir. Sürdürülebilir bir çiftliğe başlamak o kadar zor olmasa da ve hükümet ve birçok özel kuruluş size yardımcı olacak yollar sunarken, bunu sürdürmek zor olabilir.
Yeni bir çiftçi, operasyonlar için genellikle kıyameti heceleyen yaygın hatalar yapabilir. Ancak, bu çiftçi hatalarından kaçınmak, bunların ne olduğunu bilmek kadar basit olabilir. Bu yüzden bugün geçimimi sağlamak için 10 yıllık çiftçilik hayatımda en çok gördüğüm bazı hataları sunuyorum ve kesinlikle bazılarını çiftliğimize başlayarak yaptık. Onları görmenin onlardan kaçınmana yardımcı olacağını umuyorum.


1. Çok Fazla İşletmeyi Çalıştırmak


Yeni başlayan çiftçilerden çok duyduğum bir şey var ki, çiftliklerinde arılar, süt ürünleri, et, sebzeler ve meyvelerden her şeyden biraz olacak. Benim tavsiyem her zaman, "Başlamak için birini seç."
Elbette bu sönme olabilir ve tersine, aynı anda birkaç işletmeyi başarılı bir şekilde yürütmek teknik olarak mümkündür. Ama oraya varmak zaman alıyor. Her bir girişimde ayrı ayrı deneyiminiz yoksa ve tutarlı sonuçlar ve satışlar için her birini nasıl yöneteceğinizi tam olarak bilmiyorsanız, bu kadar çok yönü olan bir çiftliğe başlamak sizi bunaltacaktır.
Küçük ve uzmanlaşarak başla derim. Bir girişimde gerçekten iyi olun. Bu, eğer isterseniz arı veya hayvan almaktan kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez, sadece bir ana işletmeye odaklanırken, diğerlerine bir gün bir iş kurmayı umduğunuz hobiler olarak davranmanızı öneririm.


2. Çok Az Sermayeye Sahip Olmak


10.000 TL veya eşit derecede düşük bir rakamla bir çiftliğe başlayabileceğinizi söyleyen çok fazla makale ve video var. Sadece bir çiftçi pazarında kurmanız gereken malzeme miktarı size o kadar pahalıya mal olacak.
Bununla birlikte, çiftliklerin başlamak için daha ucuz işletmeler arasında olduğuna inanıyorum. Her işletme farklıdır, ancak çoğu çiftliğin (sığır eti ve daha büyük hayvan operasyonları hariç) en azından başlamak için 20.000 $ veya daha azıyla kurulabileceğine inanıyorum. Mikro yeşillikler gibi bazıları birkaç bin dolara başlatılabilir. ABD Tarım Bakanlığı Çiftlik Hizmet Ajansı da dahil olmak üzere birçok kurum, çiftçiler için başlangıç ​​kredileri sunmaktadır. Ayrıca kitle fonlaması yapabilir veya tasarruf edebilirsiniz. Bazı kredi kartları bir yıl boyunca faiz vermez, onları akıllıca kullanın, ancak onlar da iyi bir başlangıç ​​olabilir.


3. İş Planının Olmaması


Herhangi bir işe başlamadan önce, o işin kağıt üzerinde nasıl göründüğünü, başlamanın maliyetini, piyasanın nasıl göründüğünü, her yıl ne kadar kazanacağını vb. bilmek önemlidir. Bir iş planı oluşturmak, bir çiftlik olarak başarı şansınızı büyük ölçüde artıracaktır.


4. Çok Hızlı Büyümek


Yapılması kolay bir hata, işinizi kurulmadan önce büyütmektir. Her zaman genç çiftçilere operasyonlarını genişletmeden önce operasyonlarının her santimetre karesinden en iyi şekilde yararlanmalarını tavsiye ederim. Bir noktada, bu çiftçi genişlemek zorunda kalabilir, ki bu harika. Ancak her zaman çok daha fazla kapasite vardır, yani genç bir operasyonda bir çiftçinin fark ettiğinden daha fazla yer olmadan daha fazlasını yapmak için yer vardır.


Etiketler

çiftçi, tarım, yeni başlayanlar, çiftçi bilgilendirme, çiftçi ürünleri, çiftçi haberi

Instagram'da @eciftlikresmi hesabını takip etmeyi unutma!

Hal Fiyatları

Ürün Son Değişim%
İNCİR FİYATI 11.73 -49.50
PIRASA FİYATI 2.56 20.75
PAZI FİYATI 4.04 -0.98
TATLI MISIR FİYATI 2.97 44.88
ACUR FİYATI 6.64 -32.59