E-ÇİFTLİK

Tarım Ve Hayvancılık Haberleri

Ücretsiz hayvancılık yönetimi için hemen kayıt olun.
yağışlı-mevsimde-hayvancılığın-bakımı-ve-yönetimi

Yağışlı Mevsimde Hayvancılığın Bakımı Ve Yönetimi

29-03-2022

Hayvancılık, uygun bakım ve hayvanların sert veya hoş olmayan hava koşullarından korunmasını gerektirir. Hayvanlar kendilerini şiddetli yağış, rüzgar ve dolu fırtınasından korumak için barınağa ihtiyaç duyarlar. Hayvancılık yapan çiftçilerin yağışlı veya muson mevsiminde karşılaştıkları yaygın sorunlardan bazıları ve bunların önleyici çözümleri aşağıda tartışılmıştır.


Facebook'ta E-Çiftlik hesabını takip etmeyi unutma!

Sızdıran Çatılar


Hayvan barınağında su sızıntısı olması hayvanlarınızın rahatını etkileyecektir. Ve eğer ahır yeterince temiz değilse, o zaman su, amonyak gibi amonyak gibi kimyasalların üretimine yol açar, eğer ahır içindeki konsantrasyonu artarsa, hayvanların gözlerini etkiler. Koksidiyoz, kirli gölgelerden su sızması nedeniyle de meydana gelebilir. Keçiler için, hayvan çiftçisinin toynak çürümesi hastalığını önlemek için toynaklarını sudan uzak tutması gerekir.


Daha fazla nem, daha fazla bakteri


Yerde bulunan nem, hastalıklara neden olabilecek birçok bakteri üretir. Bunlardan en yaygın olanı solucanlardır. Bu nedenle, yağışlı mevsimde çiftçiler çok çeşitli kurt öldürücüler stoklamalıdır. Solucanlar zamanında tedavi edilmezse, hayvanların genel performansını etkileyecektir. Bu süre zarfında solucanlar daha fazla arttığından, solucan giderme yağmurlu mevsimin başlangıcında ve mevsim boyunca yapılmalıdır.


Besleme


Yağışlı mevsimde yetişen çimenler lifin yanı sıra bol su içerir. Su mideyi doldurur ve bu nedenle neredeyse hiçbir faydası yoktur. Bu, hayvanların yağışlı mevsimlerde sulu dışkı geçirmesine neden olur.


Kene sorunu


Yağışlı mevsimlerde keneler daha hızlı yayılır. Sığırları kuru emebilirler ve sonunda, kendileri tarafından yayılan doğu kıyısı humması olarak bilinen bir hastalık nedeniyle ölüme yol açabilirler. Muson mevsiminde sinekler de artan sayıda bulunur, bunların dışında bazı sinekler tse tse sinekleri gibi ölümcüldür. Bu sinekler, sığırlarda Nagana hastalığını yaydığı ve tedavi edilmediği takdirde hayvanın ölümüne yol açtığı bilinmektedir.


Meme Hastalıkları


Yağışlı mevsimlerde meme hastalıkları da sık görülür. Muson mevsiminde temiz olmayan veya kirli ahırlar, meme fibrozunun meydana geldiği ve süt deşarjının durduğu veya içinde pulların bulunduğu mastitise neden olabilir.


Küflü yemler


Kırılan çatıdan sızan yağmur suyu nedeniyle yemler ıslanırsa küf oluşumuna neden olur. Bu küflü yemi hayvanlara verirseniz, bunlar onlarda kansere neden olabilir. Ek olarak, taşlar sığırların toynakları arasına sıkıştığından kaygan zemin ve çakıllı zemini kontrol etmeniz gerekir.


İşte bu süreçte alınması gereken bazı önleyici tedbirler


 • Barınaklarının çatısını her zaman sızdırmaz ve temiz tutmaya çalışın.
 • Hayvancılık yapan çiftçiler, yağışlı mevsimin genç otlarından bazılarını kesmeli ve beslemeden önce güneş ışığında kurutmalıdır. Çimdeki suyu emecek ve onu iyi bir yem haline getirecektir.
 • Bu dönemde solucanlar daha hızlı geliştiğinden, muson mevsiminin başında ve mevsim boyunca solucandan arındırma yapılmalıdır.
 • Hayvan yetiştiricileri, ektoparazitlerin yok edilmesi için hayvanlarını sık sık ilaçlamalı ve barakalarının yakınındaki tüm çalıları kesmelidir.
 • Çiftlik düzenli olarak bir dezenfektan kullanılarak dezenfekte edilmelidir.
 • Yemleri kuru bir yerde sakladığınızdan veya sakladığınızdan emin olun.

 • Çiftlik hayvanlarının veya çiftlik hayvanlarının kötü hava koşullarından korunması, çiftlik üretiminin sürdürülmesi yoluyla sahiplerine ekonomik fayda sağlayacağı ve hayvanların rahat etmesini sağlayacağı için çok önemlidir.


  Bu nedenle, yağışlı mevsimlerde meydana gelen yukarıda belirtilen sorunlar ve önleyici tedbirler, hayvanları herhangi bir stres veya hastalıktan korumak için hayvan yetiştiricileri tarafından akılda tutulmalıdır.


  Etiketler

  yağışlar, hayvancılık, mevsimler, hayvan bakımı ve yönetimi, büyükbaş hayvancılık bakımı, küçükbaş hayvancılık bakımı, hayvan bakım aracı

  Instagram'da @eciftlikresmi hesabını takip etmeyi unutma!

  Hal Fiyatları

  Ürün Son Değişim%
  ELMA FİYATI 3.46 -9.19
  TERE FİYATI 1.62 9.46
  AVAKADO FİYATI 5.56 15.59
  GALA ELMA FİYATI 1.85 -77.38
  FUJİ ELMA FİYATI 7.05 -0.56