E-ÇİFTLİK

Tarım Ve Hayvancılık Haberleri

Ücretsiz hayvancılık yönetimi için hemen kayıt olun.
topraksız-tarım-nedir-topraksız-tarım-nasıl-yapılır

Topraksız Tarım Nedir? Topraksız Tarım Nasıl Yapılır?

06-05-2022

Bitkilerin toprakta büyüdüğünü hepimiz biliyoruz ama toprak nedir? Pekala, kesinlikle en bol yetiştirme ortamımızdır, ancak aynı zamanda bitki büyümesi için gereken tipik makro ve mikro besinleri de içerir. Su topraktan geçerken bu besinleri de bitki köklerine götürür. Hidroponik gibi topraksız tarımda, bir su deposuna önceden karıştırılmış aynı besinleri, yüksek oksijen seviyeleriyle birlikte bitki köklerine verimli bir şekilde iletiyoruz. Topraksız tarım söz konusu olduğunda ortaya çıkarılacak çok şey var, bu nedenle bu makale temel olarak kullanabileceğiniz tipik hidroponik yetiştirme yöntemlerine, avantajlarına ve biraz akuaponik ve organik yöntemlere odaklanacak.


Facebook'ta E-Çiftlik hesabını takip etmeyi unutma!

Topraksız Tarımın Avantajları


  • Daha hızlı büyüme

  • : Daha optimize bir beslenme planı, yılda daha fazla büyüme döngüsü, daha fazla verim, daha fazla yiyecek anlamına gelir.


  • Su ve besin kullanımında aşırı azalma

  • : Döngüyü kapatarak ve suyu sistem içinde geri dönüştürerek, hidroponik genellikle toprak bazlı yöntemlere göre en az %90 daha az su kullanır. Su ve besinlerin çoğu, geleneksel dış mekan toprak çiftliklerinde israf edilir, çünkü bunun yalnızca küçük bir kısmı gerçekten köklere ulaşır ve geri kalanı yerel su kaynağına gider.


  • Kontrollü Çevreli Tarım (CEA)

  • : CEA, bir çiftliğin büyüyen ortamındaki sıcaklığı, nemi, hava akışını ve ışığı optimize eden bir tarım yöntemidir. Seralar veya kapalı dikey çiftlikler kullanarak çalışan yetiştiriciler, dünyanın her yerinde yılın 365 günü en uygun yetiştirme koşullarını oluşturabilir. Topraksız tarım genellikle bu şekilde uygulanır. Kontrollü bir ortamda büyümek aynı zamanda bir çiftliğin mahsul zamanlamasını tahmin etme, yüksek kaliteli bitkiler yetiştirme ve yüksek gıda güvenliği standartlarını koruma yeteneğini de büyük ölçüde geliştirir. Başın üzerinden uçan kuşlar veya tarlada yuva yapan hayvanlar ve böcek ilaçlarından kaçınılabilir. Birçok CEA çiftliği, herhangi bir haşere sorununu önlemek veya bunlarla başa çıkmak için entegre haşere yönetimini (yırtıcı böcekler) kullanır. Hava, çiftliğin üretim kapasitesini değiştirmeyecektir, ancak enerji tüketimi (aydınlatma ve HVAC nedeniyle) geleneksel çiftliklerden daha yüksek olacaktır.


  • Yer

  • : Çiftlik, teslimatın karbon ayak izini azaltarak ve ürünün tazeliğini artırarak son tüketiciye önemli ölçüde daha yakın olabilir ve olmalıdır. Toprak verimliliğine bağımlılık olmadığı için bu tür yetiştirme her yerde yapılabilir.


  • Önemli ölçüde daha az alan kullanın

  • : İstiflenmiş veya dikey sistemlerde, metrekare başına verim büyük ölçüde artar. Bu, tarım alanlarını sulak alanlara, ormanlara veya diğer önemli doğal ekosistemlere genişletmeye gerek kalmadan büyüyen nüfus için yeterli gıdayı yetiştirmek için çok önemlidir.Sistem Çeşitleri


Hidroponik içinde, büyüyen bir operasyonun optimum şekilde özelleştirilmesine izin veren çeşitli teknikler vardır. İster elle sulayan bir hobi yetiştiricisi olun, ister büyük bir ticari çiftlik kurmak istiyorsanız, hedeflerinize mükemmel şekilde uyan bir yetiştirme tekniği var. Ve en iyi yanı, sadece birini seçmek zorunda değilsin! Yeterli alanla, bu tekniklerin herhangi birini veya tümünü birlikte kullanabilirsiniz.


Derin Su Kültürü (DWC)


Basitçe söylemek gerekirse, bu su sirkülasyonu üzerinde yüzen bitkilerdir. Bunu yapmanın birçok yolu vardır, ancak genellikle strafor yalıtım levhalarında (4ft x 8ft) yapılır. Seçtiğiniz yetiştirme ortamının boyutuna göre levhalarda konik (konik) delikler açarak çimlenmiş bitkinizi düşürebilirsiniz ve düşmeyecektir. Kökler, hasat edilene kadar yaklaşık 6 ila 18 inçlik iyi oksijenli bir besin çözeltisi içinde süspanse edilir. Çok fazla kök desteği gerektirmedikleri için kısa boylu yapraklı yeşillikler ve otlar için mükemmeldir. DWC sistemleri genellikle çözeltinin kimyasındaki herhangi bir dalgalanmayı yavaşlatan büyük miktarda su tutar. Ek olarak, bir DWC sisteminde bir pompa arızası olursa, köklerin kuruması gibi önemli sorunlarla karşılaşmadan önce bunu düzeltmek için saatlerce vaktiniz olur.


Besin Film Tekniği (NFT)


Bu çok yönlü teknik, drenaj amacıyla hafif bir açıyla kurulmuş ve köklere çok sığ bir su akışı sağlayan kanallar veya oluklar kullanır. Bir zamanlayıcıda veya sürekli bir akışla yapılabilir. Çözelti, optimum çözünmüş oksijen seviyeleri ve durgunluğun önlenmesi için bir dalgıç pompa ve genellikle hava taşları içeren bir rezervuarda en düşük noktada tutulur. Su kökleri doyurduğunda, rezervuara geri akar. NFT, DWC gibi kısa boylu bitkiler için en iyisidir, ancak bu sistemler bitki başına çok daha az su tutar ve daha kolay istiflenebilir, temizlenebilir ve büyüme alanınız için özelleştirilebilir.


Damlama Sistemi


Damlama sistemleri, bir zamanlayıcı üzerindeki bir pompanın her bir tesisin tabanına ayrı ayrı yavaş bir çözelti beslemesi sağladığı başka bir yaygın ve basit tekniktir. Fazla çözelti ya rezervuara iade edilebilir ya da toplanmayabilir. Yüksek su tutma özelliğine sahip büyüyen ortamlarda (yani hindistancevizi hindistan cevizi, turba yosunu veya taşyünü) iyi çalışır. Sistem doğru çalıştığında, çok az bakım gerektirir ve yüksek verim sağlar, ancak damlama hatları tıkanabilir ve bu da bitkilerin kurumasına neden olabilir. Organik maddeler hatları çok daha hızlı tıkadığı için sentetik besinler bu sistemler için mantıklı bir seçimdir.


Aeroponik


Bu, havada asılı kalan kökleri hidroponik solüsyonla buğulamaya yönelik yenilikçi bir tekniktir. Bu sistemler besin dağıtımı ve su kullanımı konusunda çok hassastır, ancak kendi sisteminizi tasarlıyorsanız aeroponik başlamak için doğru yer olmayabilir. Yayıcılarda çok küçük delikler olduğundan tıkanma sorunları damlama sisteminden bile daha kötü olabilir. Ancak kökler bol oksijene sahiptir ve yüksek oksijen seviyeleri daha hızlı büyüme anlamına gelir. Kök haznesine mükemmel bir ortam sağlayan PVC çerçevelerden yapılmış uzun koniler kullanan A-frame aeroponik sistemler yaygındır.


Fitilleme Sistemi


Fitilleme sistemleri, en temel ve pasif yetiştirme tekniğidir ve az bakım gerektirmesi nedeniyle yeni başlayanlar için bir başka harika başlangıç ​​noktasıdır. Çözelti fitiller vasıtasıyla bir tepsiye ve daha sonra bitkinin kılcal hareketi ile köklere iletilir. Hareketli parçaları yoktur ve hobi ölçeğinde harika çalışır, ancak besin kullanımı söz konusu olduğunda en verimli değildir. Size bu sistemlerden birini bunun gibi kolayca nasıl kuracağınızı öğretebilecek çok sayıda harika youtube videosu var.


Ebb ve Akış (Sel ve Drenaj)


Ebb ve akış sistemleri, bazı genişletilmiş kil topakları veya su ve tahliye ettiğiniz diğer kaya ortamları içeren küçük bir plastik kova kadar basit olabilir. Ayrıca, bir akuaponik sisteme büyük bir ortam dolgulu yatak eklemek ve sistemden sıvı atıkla doldurmak kadar karmaşık olabilir. Her durumda, yetiştirme tepsisi birkaç saatte bir solüsyonla geçici olarak su basar ve rezervuara geri dönmeden önce kökleri suya batırır. Sağlayabilecekleri kök desteği ve oksijen seviyeleri nedeniyle, gelgit sistemleri hemen hemen her şeyi, özellikle meyve veren bitkileri yetiştirmek için mükemmeldir. Yalnızca, her nasıl yapılırsa yapılsın, kurulumun tüm bu ortam ve suyun ağırlığını taşıyabileceğinden ve kaplarınızın tamamen boşaldığından emin olmanız gerekir. Upstart University'den bu makale, Bato Buckets'ı kullanmaya başlamanın ne kadar kolay olduğunu gösteriyor. Gelgit ve akış sistemleri az bakım gerektirir ve yüksek verim sağlar, ancak NFT sistemleri gibi bir pompa arızası da tesisleriniz için hızla felakete dönüşebilir.


Aquaponics ve Organik Hydroponics


Hidroponik yeni bir buluş değildir, insanlık tarihi boyunca binlerce yıldır kullanılmış ve mükemmelleştirilmiştir. Çin'deki Yüzen Bahçeler ve Babil'in Asma Bahçeleri'nde topraksız tekniklerin ilk örnekleri keşfedildi. Bu medeniyetler birçok durumda aynı su kaynağında balık ve bitki yetiştiren akuaponik kullandılar. Balıklar aslında bitkiler için gübre sağlar ve bitki kökleri balıklar için suyu filtreler. Balıklar bir tatlı su kaynağına verildiğinde solungaçları ve atıklarıyla (çiş ve kaka!) amonyak salgılarlar. Zamanla, nitrifikasyon bakterileri - doğal olarak oluşan mikroorganizmalar - su altındaki tüm yüzey alanında büyümeye başlar. Bu bakteri, balık atıklarını nitritlere ve nihayetinde bitki besini olan nitratlara dönüştürür. Yani akuaponik çiftlikler aslında üç ayrı, eşit derecede önemli şey, bitkiler, balıklar ve faydalı bakteriler yetiştirir. Bitkilerin balığa doğru oranıyla, akuaponik bir sistem, yiyecek yetiştirmek için çok sürdürülebilir ve eğlenceli bir yol olabilir.

Aquaponics'teki aynı nitrifikasyon bakterileri, organik hidroponik uygulamalarda da gereklidir. Hidroponikte organik olarak büyümek, biyolojik olarak akuaponiklerle sentetik hidroponiklerden daha yakından ilişkilidir. Zor ve dağınık bir süreç olabilir, bu nedenle birçok ticari ölçekli operasyon sentetik hidroponik yöntemler kullanır. Bunun bir nedeni, akuaponik ve organik hidroponik ile sağlıklı ve canlı bir bakteri kolonisinin sürdürülmesinin zorunlu olmasıdır, bu nedenle suyun çoğunluğunun sterilize edilmesi ve yıkanması önerilmez ve sistemin genel sağlığını bozabilir. Balık atıkları veya organik besinler yoluyla eklenen amonyağın etkili bir şekilde nitratlara dönüştürüldüğünü söylemenin bir yolu olan suyunuzun “olgunlaşması” aylar alabilir. Oksijen bu sistemlerin tanımlayıcı öğesidir, bu nedenle anaerobik aktiviteyi (oksijen yokluğu) önlemek için oksijen tüketen atıkları uzaklaştırmak için iyi bir akış hızına ve biyofiltrasyona sahip olmak önemlidir.


Eylem Zamanı


Buraya kadar okuduysanız, en azından büyüyen bitkilerle ilgileniyorsunuz. Tekniğiniz veya neyi geliştirmek istediğiniz önemli değil, ilk adım daha yeni başlıyor. Küçük ölçekte ne kadar kolay ve ödüllendirici olabileceğine muhtemelen şaşıracaksınız. Bu alanda başarılı olan şirketler hakkında veri toplamaya ve makaleler okumaya başlayın. Ziyaret edebileceğiniz yerel bir hidroponik dükkanı olup olmadığına bakın ve orada çalışan insanlarla konuşun.


Etiketler

topraksız tarım, hidroponik tarım

Instagram'da @eciftlikresmi hesabını takip etmeyi unutma!

Ticaret Borsası Fiyatları

Ürün Son Değişim%
BADEM İÇ 278.28 24.27
NOHUT SIRA 23.5 -6.00
KEÇİ 17.41 -37.82
ZEYTİN SİYAH SALAMUR 90.225 0.62
BUĞDAY YEMLİK KIRMIZI 7.946 -0.70

Hal Fiyatları

Ürün Son Değişim%
ARMUT FİYATI 3.78 -32.26
VİŞNE FİYATI 2.5 -78.76
ROKA FİYATI 1.57 4.67
MANTAR FİYATI 16.16 9.41
MOR KARNABAHAR FİYATI 4.9 -51.00