E-ÇİFTLİK

Tarım Ve Hayvancılık Haberleri

Ücretsiz hayvancılık yönetimi için hemen kayıt olun.
otomobil-satış-yasağı-yürürlükte-ticari-amaçla-alınan-otomobiller-6-ay-geçmeden-ve-6-bin-km-yol-yapmadan-satılamayacak

Otomobil satış yasağı yürürlükte! Ticari amaçla alınan otomobiller 6 ay geçmeden ve 6 bin km yol yapmadan satılamayacak

17-08-2022

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen ticari amaçla alınan otomobil modellerine satış yasağı düzenlemesi bugün Resmi Gazete'de yayınlandı.


Facebook'ta E-Çiftlik hesabını takip etmeyi unutma!

Resmi Gazete’de yayınlandı! İkinci el otomobil satışı yasaklandı


Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen ticari amaçla alınan otomobil modellerine satış yasağı düzenlemesi bugün Resmi Gazete'de yayınlandı.


Türkiye ve dünyadaki diğer birçok ülkenin otomobil sektöründe, kullanıcılara olumsuz yansıyan fiyat artışları görülüyor. Tabii ülkemizde enflasyon, yüksek kur farkı ve vergi nedeniyle bu makas diğer Avrupa ülkelerinden çok daha hızlı açıldı. Bununla birlikte fırsatçılık da başladı. Fakat Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bu durumun önüne geçmek için ticari amaçla alınan sıfır otomobil modellerine satış yasağı geleceğini söyledi.


Otomobil satış yasağı yürürlükte! Ticari amaçla alınan otomobiller 6 ay geçmeden ve 6 bin km yol yapmadan satılamayacak


Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik düzenlemesi ile bir süredir beklenen otomobil satış yasağı resmileşti. Bununla birlikte ticari amaçla otomobil alıp satan kişilerin bayilerdeki araçları alarak çok daha yüksek fiyatlarla satışa sunmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.


Buna ek olarak, araç alım-satım işlemi yaparak gelir sağlayan şirketlerin artık sıfır otomobil satışı da yasaklandı. Örneğin, bir galeri bayiye giderek sıfır otomobil satın alır ise, bu aracı en az 6 ay boyunca elinde tutması gerekecek.


Fakat tek şart bu değil. Bu otomobillerin aynı zamanda satılmadan önce 6 bin km’ye ulaşmaları gerekiyor. Yani aylık ortalama 1000 km yol gitmeleri gerekiyor. Aksi takdirde ilgili araç 6 aydan uzun süre bekletilse bile satışı yine gerçekleşmeyecek. Yani hem 6 ay hem de 6 bin km şartı getirildi.

Ayrıca bahsi geçen kilometre kısıtlaması nedeniyle, galeriler yalnızca sıfır değil, ikinci el satın alımlarda da kısıtlanıyor. Örneğin 2020 veya 2021 model bir otomobili satın alabilirler. Fakat araç 6 bin km’nin altındaysa satışını yapamazlar. Dolayısıyla km’ye uyulmadığı sürece aracın ne zaman piyasaya sunulduğunun ve kim tarafından galeriye satıldığının da önemi kalmıyor.

Ek olarak, bugüne kadar alınan araçlarda bu şartın geçerli olmadığı ve de ilgili düzenlemenin 15 Eylül 2022 tarihinden itibaren geçerli olacağı belirtiliyor. Ayrıca, bu kararın 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacağı, fakat ilgili bakanlığın gerekli görmesi durumunda 6 ay daha uzatma yetkisinin olduğu söyleniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Etiketler

Instagram'da @eciftlikresmi hesabını takip etmeyi unutma!

Hal Fiyatları

Ürün Son Değişim%
PORTAKAL FİYATI 2.95 -4.22
FRENK ÜZÜMÜ FİYATI 325.9 -20.22
HAVUÇ FİYATI 2.6 -4.41
ENTER LİMON FİYATI 2.55 -35.28
PATLICAN FİYATI 4.96 38.16