E-ÇİFTLİK

Tarım Ve Hayvancılık Haberleri

Ücretsiz hayvancılık yönetimi için hemen kayıt olun.
maralfalfa-otu-fil-otu-hayvancılıkta-ne-kadar-önemli

Maralfalfa Otu (Fil Otu) Hayvancılıkta Ne Kadar Önemli

01-04-2022

Napier otu, maralfalfa, fil otu veya Uganda otu olarak da bilinen Afrika otlaklarına özgü çok yıllık bir tropikal çim türüdür.


Facebook'ta E-Çiftlik hesabını takip etmeyi unutma!

Düşük su ve besin gereksinimlerine sahiptir ve bu nedenle ekilmemiş arazilerden yararlanabilir. Tarihsel olarak, bu yabani tür öncelikle otlatma için kullanılmıştır, ancak son zamanlarda, itme-çekme tarımsal haşere yönetimi stratejisinin bir parçası olarak kullanılmıştır.

Napier otları toprak verimliliğini artırır ve kurak arazileri toprak erozyonundan korur. Ayrıca yangın söndürme, rüzgar siperliği, kağıt hamuru üretiminde ve en son olarak biyo-yağ, biyogaz ve odun kömürü üretiminde kullanılmaktadır.


Tanım


Cenchrus purpureus (veya napier otu), Poaceae ailesindeki bir monokot C4 çok yıllık çimdir. Uzundur ve sağlam bambu benzeri kümeler oluşturur. Heterozigot bir bitkidir, ancak tohumlar nadiren tamamen oluşur; daha sık olarak, ana bitkiden yavrulara uzanan toprağın üzerinde yatay sürgünler olan dışkılar aracılığıyla vejetatif olarak çoğalır. Düşük su ve besin girdisi gerektirir.

Napier çim tarlaları, ton başına ortalama 18 GJ enerji içeriği ile yılda hektar başına yaklaşık 40 ton kuru biyokütle üretir ve çim yılda birçok kez hasat edilebilir. Genel olarak, çim, hayvanlar için yem olarak (ana kullanımı) kullanılacağı zaman nispeten kısa aralıklarla (1 ila 3 ayda bir) ve biyoenerji için kullanıldığında nispeten uzun aralıklarla (4-12 ay) hasat edilir.

Daha uzun aralıklar gövde/yaprak oranını artırarak kaba yemi çiğnemeyi ve sindirmeyi zorlaştırır, ancak çoğu durumda yıllık kuru verim artar. Çim 4 aylık büyümeden sonra 7-8 metre yüksekliğe ulaşabilir. En iyi büyümeyi 25 ila 40 °C arasında ve yaklaşık 15 °C'nin altında çok az büyüme sağlar, büyüme 10 °C'de durur.

Üst kısımlar don nedeniyle ölür, ancak bitkiler ılık ve nemli koşulların başlamasıyla yeniden büyür. Deniz seviyesinden 2.000 m yüksekliğe kadar yetişir. Tohumlarla çoğaltılabilir, ancak tohum üretimi tutarsız olduğu için toplanması zordur. Alternatif olarak, dışkıların gövde çeliklerinden dikilebilir. Çelikler, hem sıra boyunca hem de sıralar arasında 75 cm aralıklarla oluklar boyunca yerleştirilerek ekilebilir.


Verim


Verim, yönetim tekniklerine (örneğin gübre), toprak kalitesine, yağmura, güneş ışığına ve sıcaklığa bağlıdır. Bir biyoenerji ürünü olarak potansiyelini kabul ederek, dünya çapında bazı verim denemeleri yapılmıştır. Malezya'da Halim ve ark.

9 farklı napier çeşidini test etti ve en fazla verimi normal napier çiminin (hektar başına yılda 65 kuru ton), King Grass çeşidinin ise ikinci (62 ton) verdiğini buldu. Kolombiya'da Cardona ve ark. optimum koşullar altında, daha narin King Grass çeşidi için 40-60 kuru tonluk bir verim aralığı tahmin ediyor.

Ancak daha kuru alanlarda verim düşer; Gwayumba et al. Kenya için genel verim aralığı olarak 15-40 kuru ton tahmin ediyoruz. Aralığın en üstünde, napier otlarının yılda hektar başına 80 kuru tona kadar verim sağladığı gösterilmiştir ve ticari napier çim geliştiricileri, yeterli miktarda yağmur olması koşuluyla, yılda hektar başına yaklaşık 100 kuru ton verimin reklamını yapmaktadır. veya mevcut sulama (ayda 100 mm).

Bu verimler diğer enerji bitkileri türlerine göre yüksektir. Smil, ılıman bölgelerde çam, akasya, kavak ve söğüt ağaçlarının bulunduğu büyük ölçekli plantasyonlar için yılda hektar başına 5-15 kuru ton verim tahmin ediyor ve benzer şekilde okaliptüs, akasya, leucaena, pinus ve dalbergia ile tropikal ve subtropikal bölgeler, onun tahmini 20-25 kuru ton. Brezilya'da ortalama okaliptüs verimi 21 t/ha'dır, ancak Afrika, Hindistan ve Güneydoğu Asya'da tipik okaliptüs verimi 10 t/ha'nın altındadır.


Diğer kullanımlar


Napier otu, Doğu Afrika'daki süt çiftçileri için en önemli yem bitkisidir.

Yüksek verimliliği, onu özellikle sığır ve bufaloları beslemek için uygun hale getirir. Ugandalı tüysüz gibi tüysüz çeşitler, yem olarak çok daha yüksek değere sahiptir. Az su ve besin maddesi ile büyüyebildiği için, otlatma kurak arazileri gıda üretimi için verimli bir şekilde kullanmıştır.

Ayrıca, hayvancılık, "tuzak" tesisi için ekonomik olarak uygun başka bir amaç sağlayan çekme-itme yönetim sistemine dahil edilebilir. Napier otu, toprak erozyonunu önlediği için Afrika manzaraları için değerlidir. Ayrıca yangın molası, rüzgar molası ve toprak verimliliğini artırma işlevi görebilir.

Daha yakın zamanlarda, Napier, enerji mahsulü üretimine uygun 2 Gha ekilebilir olmayan arazi olduğu için gıda üretimi üzerindeki baskıyı hafifletmek için kullanıldı. Kömür, biyogaz ve biyo-yağ üretmek için termal pirolitik dönüşüm kullanılır. Bu teknoloji şu anda kullanımda olmasa da, yerel peyzajın topraklarını zenginleştirirken Afrika topluluklarına enerji sağlamanın bir yolu olarak uygulanabilir. Yakıt kaynağı olarak da kullanılır. Genç yapraklar ve sürgünler yenilebilir ve çorba ve güveç yapmak için pişirilir.

Hollandalı bir şirket, çimi ambalaj için kullanılabilecek bir plastiğe dönüştürdü.


Etiketler

maralfalfa otu, fil otu, şeker sorgumu, hayvancılıkta maralfalfa otu, maralfalfa otu, maralfalfa tohumu, maralfalfa otu özellikleri, maralfalfa tohumu fiyatı

Instagram'da @eciftlikresmi hesabını takip etmeyi unutma!

Ticaret Borsası Fiyatları

Ürün Son Değişim%
ZEYTİN YAĞI YEMEKLİK 240 -11.11
PATATES YENİ ÜRÜN 8.85 -19.55
ÇAVDAR 7.352 8.34
BUĞDAY YEMLİK BEYAZ 7.66 6.61
NOHUT 42.333 70.93

Hal Fiyatları

Ürün Son Değişim%
BEYAZ KURU SOĞAN FİYATI 3.23 -5.28
İNCİR FİYATI 11.73 -49.50
SARIMSAK FİYATI 9.61 2.89
DEREOTU FİYATI 2.06 -6.79
PETEMEK (ERİK) DOMATES FİYATI 6.73 -31.88