E-ÇİFTLİK

Tarım Ve Hayvancılık Haberleri

Ücretsiz hayvancılık yönetimi için hemen kayıt olun.
kışın-tavukların-yumurta-üretimi-nasıl-arttırılır

Kışın Tavukların Yumurta Üretimi Nasıl Arttırılır

27-03-2022

İdeal koşullar altında bir tavuğun bir yumurta üretmesi yaklaşık 25 saat sürer. Tavukçuluğa yeni başlayanlar için, küçük bir sürünün ne kadar yumurta sağlayabileceği şaşırtıcı olabilir ve ödül hiç bitmeyecek gibi görünüyor. Sonra havalar soğuyor. Ve günler daha kısa. Günde altı yumurta dört olur. Sonra üç. Sonra iki. Kış geldiğinde yumurta üretimine ne olur?


Facebook'ta E-Çiftlik hesabını takip etmeyi unutma!

Görünüşe göre tavuklar hayatta kalmak için yaratılmış. Yumurtlama için gerekli hormonlar gündüz saatlerine bağlanır ve günler kısaldıkça daha az yumurta yumurtlar. Yumurtlamak çok fazla enerji gerektirir ve bu iç düzenleyici, yalnızca yiyeceklerin daha az hazır olduğu dönemlerde tavukların hayatta kalmasına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda kış aylarında yumurtadan çıkan yavruların zorlu koşullarda hayatta kalma olasılığını da azaltır.


Arka bahçenizde iyi bir hayat yaşayan tavuklar için yiyecek ve su bol, kendi kümesleri ile dış etkenlerden korunuyorlar ve çoğumuz için horozun olmaması kıştan yavruları sorun olmaktan çıkarıyor. Peki kızları yumurtlama işine geri döndürmek için ne yapılabilir?


İşte kış aylarında yumurta üretimini yüksek tutmak için birkaç ipucu.


Yapay Gün Işığı Sağlayın


Kümede düşük voltajlı bir ampul kullanın. Tavukların ışığa maruz kaldığı saatlerin uzatılması, yumurta üretimini artırmak için genellikle yeterlidir. Işığı 16 saatle sınırlamak için bir zamanlayıcı önerilir. Işığa maruz kalmayı bunun ötesine uzatmak, hormon üretiminin tamamen durmasına neden olabilir, yani bahar yumurtası üretimi olumsuz etkilenecektir.


Proteini Arttırın


Tavuklarınıza sağlanan yemi değiştirin veya takviye edin. Daha yüksek protein alımı, yumurtlayan tavukların çekirdek sıcaklığını artıracak ve yumurta üretme yeteneklerini geliştirecektir.


Çizik Taneler Sağlayın


Çizik tahıllar beslenme alışkanlıklarını teşvik eder ve protein takviyesi yapar. Kazıtılmış tahıllar, geleneksel yemlerin yerini tutmasa da, protein alımını artırmanın kolay bir yoludur.


Tavuklarınızı Serbest Gezdirin


Bunu mümkünse gündüz saatlerinde yapın. Doğal gün ışığına maruz kalmak, bu hormonların pompalanmasına yardımcı olur ve tavuklara egzersiz yapma fırsatı verir ve bu da yumurta üretimini artırır.


Baharı Bekle


Doğal iyileşme süreleri, yumurtlayan tavukların genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Tüy dökümü veya kuluçka zamanlarında, enerjinin diğer çabalara yönlendirilmesine izin vermek için yumurta üretimi duracaktır. Bakımlı tavukların muhtemelen kışı geçirmeleri gerekmese de, aradan hoşlanabilirler.
Amacınız yumurta üretimini artırmak olmasa bile, çekirdek sıcaklıkları yüksek tutmak için kış aylarında arka bahçenizdeki yavruları yeterince beslediğinizden ve suladığınızdan emin olun. Yumurta olsun ya da olmasın, dışarısı soğuk!


Etiketler

yumurta verimi arttırma, kış yumurta verimi arttırma, yumurta alıcıları, yumurta üretimi yapmak, yumurta üreticisi olmak

Instagram'da @eciftlikresmi hesabını takip etmeyi unutma!

Ticaret Borsası Fiyatları

Ürün Son Değişim%
MISIR KURU 6 8.89
MERCİMEK YEŞİL SULTANİ 22.035 83.63
SÜT KUZUSU 196.593 -7.15
BUĞDAY DİĞER KIRMIZI (2.DERECE) 8.163 0.32
ARPA YEMLİK 8.62 25.97

Hal Fiyatları

Ürün Son Değişim%
BEEF DOMATES FİYATI 10.97 -10.67
PORTAKAL FİYATI 5.86 49.11
ÜZÜM YAPRAĞI (SALAMURA) FİYATI 13.44 197.35
NAR FİYATI 4.66 1.75
KUZU KULAĞI FİYATI 1.59 -8.62