E-ÇİFTLİK

Tarım Ve Hayvancılık Haberleri

Ücretsiz hayvancılık yönetimi için hemen kayıt olun.
ineklerde-mastitis-nedenleri-belirtileri-önlenmesi-tedavisi

İneklerde Mastitis: Nedenleri, Belirtileri, Önlenmesi ve Tedavisi

30-03-2022

İneklerde Mastitis, fiziksel travma veya mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlar nedeniyle meme dokusunun kalıcı ve inflamatuar reaksiyonu ile karakterize edilen bir durumdur. Dünya çapında süt sığırlarında en yaygın olan potansiyel olarak ölümcül bir meme bezi enfeksiyonudur. Süt endüstrisinde en büyük kayba neden olduğu bilinen bir hastalıktır.


Facebook'ta E-Çiftlik hesabını takip etmeyi unutma!

Nedenler


Mastitise neden olduğu bilinen çok sayıda mikroorganizma türü vardır. Bunlar virüs, mikoplazma, mantar ve bakterilerden oluşur.

Mastitise neden olduğu bilinen bakteriyel organizmalar: Pasteurella multocida, Staphylococcus aureus; Cad. zooepidemikus; Cad. agalaksiler; Cad. piyojenler; Cad. dışkı; Mycobacterium bovis; Klebsiella spp; Brucella abortus; Pseudomonas pyocyaneus; E.coli; Leptospira Pomona, vb.

Mastitten sorumlu mantar oluşumları Aspergillus fumigatus; A. midulus; Candida spp; Trichosporon spp, vb.

Meme bölgesinde fiziksel yaralanma, kötü hijyen ve/veya travma da bu duruma neden olur.


Belirtiler


Mastitisin açık belirtisi, kırmızı ve sert bir kitleye dönüşen meme iltihabıdır. Şişmiş meme bezi sıcaktır ve sadece dokunmak hayvanda ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Hayvanlar sağımı önlemek için memeye dokunmaya bile tekme atmazlar. Süt sağılırsa genellikle kan pıhtıları, kötü kokulu kahverengi akıntı ve süt pıhtıları ile lekelenir.

Süt verimi tamamen durur veya ciddi şekilde kısıtlanır. Hayvanın vücut ısısı artar. Diğer semptomlar iştahsızlık, şişmiş meme ve ağrı nedeniyle hareketliliğin engellenmesidir. Süt hayvanı, çökük gözler geliştirir, sindirim bozuklukları ve ishalden muzdariptir.

Enfekte sığırlar ciddi şekilde susuz kalır ve kilo kaybı yaşarlar. Şiddetli enfeksiyon vakalarında, enfekte memede irin oluşur. Mastitis, Toksemi veya Bakteriyemiye dönüşebilir ve hatta akut enfeksiyonun bir sonucu olarak ölüme neden olabilir.

Mastitis, California Mastitis Testi (CMT) ile semptomlar ortaya çıkmadan önce erken bir aşamada (alt klinik) tespit edilebilir. Küçük süt numuneleri üzerinde yapılabilecek hızlı bir testtir. Erken teşhis, hastalığın klinik aşamalara ilerlemesini önlemeye ve süt çiftçilerinde ağır kayıplara neden olmaya yardımcı olur.


Önleme


Mastitisin bir sorun haline gelmeden önlenmesi daha iyidir. Aşağıdaki önlemler önlemede uzun bir yol kat edebilir:


 • İneklerin yatması için temiz, kuru ve yeterli yatak takımı sağlayın.
 • Sağım alanına girerken inekler temiz olmalıdır.
 • Her ineğin meme ucunu temizlemek için farklı bez veya kağıt havlu kullanın.
 • Sağımdan önce meme uçları tamamen kuru ve temiz olmalıdır.
 • Sağımdan sonra antiseptik emzik dipleri kullanın.
 • Sağımdan sonra inekleri hemen yatmamaları için besleyin. Bu, mikroorganizmaların sağımdan hala açık olan meme kanallarına girmesini önler.

 • Tedavi


  Mastitis tespit edildiğinde ilk yardım, meme yüzeyine buz küpleri uygulanmasını içerir. Enfekte olmuş memeden gelen enfekte süt günde üç kez boşaltılmalı ve güvenli bir şekilde atılmalıdır. Hijyenik bertarafı sağlamak için enfekte süte %5 fenol bileşimi eklenebilir.

  Sürü sağımı yapılırken önce sağlıklı, enfekte olmayan ineklerin sağımına, ardından enfekte ineklerin sağılmasına çok dikkat edilmelidir.

  Etkilenen ve tepki vermeyen bölge kalıcı olarak kurutulmalıdır. Buzağıların enfekte meme ucunu emmesi engellenmelidir. Sertifikalı bir veteriner hekime danışılmalı ve derhal bir antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.


  Etiketler

  mastitis, mastitis nedenleri, mastitis belirtileri, mastitis önlenmesi, mastitis tedavisi, mastitis aşısı, mastitis için en etkili ilaç

  Instagram'da @eciftlikresmi hesabını takip etmeyi unutma!

  Hal Fiyatları

  Ürün Son Değişim%
  SALATALIK FİYATI 3.27 -12.57
  PAZI FİYATI 3.45 7.48
  ÇARLİSTON BİBER FİYATI 7.32 -0.81
  KİVİ FİYATI 21.04 27.05
  PORTAKAL FİYATI 5.86 49.11