E-ÇİFTLİK

Tarım Ve Hayvancılık Haberleri

Ücretsiz hayvancılık yönetimi için hemen kayıt olun.
ineklerde-doğumun-yaklaştığı-nasıl-anlanır

İneklerde Doğumun Yaklaştığı Nasıl Anlanır

28-03-2022

Hamile bir ineğiniz varsa, doğum süreci ve ne bekleyeceğiniz konusunda güçlü bir farkındalığa sahip olmak son derece önemlidir. Buzağılama süreci boyunca ineğinizi her zaman baştan sona yakından denetleyin. Bir inek doğum yapmaya hazır olduğunda, bazı görsel ve davranışsal ipuçları gösterebilir. İneklerde emek genellikle sekiz saatten fazla sürmez.


Facebook'ta E-Çiftlik hesabını takip etmeyi unutma!

Vulva Boyutunda Artış


İneğinizin vulvasının boyutunun arttığını fark ederseniz, vücudunun buzağılama eşiğinde olma ihtimali yüksektir. Bu boyut artışına genellikle "yaylanma" denir. Vulvası vücuduyla birlikte hareket ediyor gibi görünüyorsa, muhtemelen doğum çok uzakta değildir. Boyut değişikliğinin yanı sıra, vulvası şeffaf bir madde de yayabilir. Mukus iplikleri de bariz bir şekilde ondan sarkabilir.


İştahsızlık


İneklerde yaklaşan emeğin yaygın bir işareti, diğer birçok türdeki hayvanlara benzer şekilde iştahsızlıktır. İneğiniz yemeklerini yemekle ilgilenmiyor gibi görünüyorsa, ona dikkat edin, çünkü doğum muhtemelen hemen köşede.


Davranışsal Değişiklikler


Davranıştaki değişiklikler de genellikle doğum yapmaya hazır bir inek anlamına gelir. Örneğin, normalden çok daha anti sosyal görünebilir. Sakin bir yer bulmak için sürüden uzaklaşabilir. Ayrıca, hiç de karakteristik olmayan bir huzursuzluk ve huzursuzluk içinde davranabilir - bir dakika bile hareketsiz kalamaz. Tekrar tekrar yatabilir, ancak bir dakika içinde tekrar ayağa kalkabilir.


Karın ağrısı


Mide ağrısı genellikle ineklerde doğumun yaklaştığının büyük bir göstergesidir. İneğiniz acısını sürekli olarak karnından çömelerek ifade edebilir. Bu semptomlar özellikle düvelerde - daha önce hiç buzağılamamış genç dişi ineklerde - yaygındır.


Torbalama


Doğum yapmaya hazırlanan ineklerin memeleri genellikle sütle dolu gibi görünür. Bu "torbalama" süreci genellikle ineklerin doğum yapmasından haftalar önce gerçekleşir. Ancak bazı inekler için doğumdan önceki bir gün içinde gerçekleşebilir.


İleri Yaş İnekleri


Yaşlı dişi ineklerin herhangi bir açık doğum belirtisi göstermemesi nadir görülen bir durum değildir. Bir inek daha önce birçok kez doğum yaptıysa, olağan dışı bir şey fark etmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, özellikle uyanık görünebilir. Ayrıca uzanırken vücudunu atipik bir şekilde konumlandırabilir.


Beden Dilini İzleyin


Bir avuç temel beden dili ipucu genellikle ineklerde doğuma işaret eder. Bir inek sırtı yuvarlak ve kuyruğu yukarıda duruyorsa, hazır olabilir. Kuyruğu da normalden çok daha hareketli görünebilir, belki de sürekli pozisyon değiştiriyor.


İneklerde Gebelik Süresi


İneklerde hamilelik tipik olarak 279 ile 287 gün arasında sürer. Fark çok büyük olmasa da, dişi yavruya hamile olan ineklerin, erkek yavruya hamile olan ineklere göre genellikle daha kısa gebelik dönemlerine sahip olduğuna dikkat edin.


Etiketler

ineklerde doğum, doğum belirtileri, ineklerde doğum belirtileri nelerdir, sığırlarda doğum belirtileri, ineklerde doğum felci belirtileri, ineklerde doğum belirtisi

Instagram'da @eciftlikresmi hesabını takip etmeyi unutma!

Ticaret Borsası Fiyatları

Ürün Son Değişim%
NOHUT KALBURALTI 27.497 798.59
FINDIK KABUKLU TOMBUL (GİRESUN) 60 3.45
KOYUN 131.675 5.74
ARPA BEYAZ (3. GRUP) 7.56 5.96
KUZU ETİ PİRZOLA 525.18 -4.56

Hal Fiyatları

Ürün Son Değişim%
ERİK FİYATI 7.91 39.26
ROKA FİYATI 1.57 4.67
İNCİR FİYATI 11.73 -49.50
BÖRÜLCE FİYATI 15.5 40.14
AYVA FİYATI 5.24 52.77