E-ÇİFTLİK

Tarım Ve Hayvancılık Haberleri

Ücretsiz hayvancılık yönetimi için hemen kayıt olun.
inek-satın-almadan-önce-bilmeniz-gerekenler

İnek Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

27-03-2022

Bir çiftliğe veya çiftliğe sahip olmak ve işletmek, tatmin edici ve üretken bir yaşam tarzı olabilir. Size kendi yiyeceğinizi yetiştirme özgürlüğü verir, böylece nereden geldiğini ve nasıl işlendiğini tam olarak bilirsiniz ve fazlalığı satarak geçiminizi sağlama becerisine sahip olursunuz.


Facebook'ta E-Çiftlik hesabını takip etmeyi unutma!

Çiftlik hayatı zor olabilir, ancak mücadeleye hazırsanız, sonuçlar inanılmaz derecede ödüllendiricidir. Mülkünüze ne tür ekinler ekeceğinize karar verirken, hangi bitkilerin ikliminize ve toprak türünüze uygun olduğunu düşünmelisiniz. Çiftliğinizde ne tür hayvanlar bulunduracağınıza karar verirken, diğer faktörlerin de dikkate alınması gerekir.
Mülkünüzde inek bulundurmanın birçok faydası vardır, ancak arazinizin büyüklüğüne uygun olup olmadıklarını düşünmeniz gerekir. Aşağıda inek satın almadan önce göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta bulunmaktadır.


1. Ne Tür Bir İnek İstiyorsunuz?


Mülkünüzde sahip olabileceğiniz iki tür inek vardır: besi sığırı ve süt sığırı. Sığır sığırları gıda olmak için yetiştirilir, bu nedenle ailenize süt sağlamak için tutulan süt sığırlarından farklı gereksinimleri vardır.
Ancak, hangi ineği satın almaya karar verirseniz verin, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır:

  • Hangi cins inek istiyorsunuz?
  • Bunun için ne kadar harcamaya hazırsınız?
  • Sığırlarınızı nereden alacaksınız?
  • Satın almadan önce hayvanları incelemeye istekli misiniz?

Tüm bu öğeler, doğru ineği alıp almadığınızı belirlemede önemlidir. Sığırlarınızın nereden geldiğini ve ne tür olduklarını bilmek, türün ne kadar doyurucu olduğunu ve çevrenizde gelişip gelişmeyeceğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Çiftliğiniz ile sığırlarınızı satın aldığınız yer arasında büyük bir mesafe varsa, nakliyenin ineğinizin sağlığı üzerinde bir etkisi olabileceğini unutmayın - ineğinizi nereden alacağınıza karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken başka bir şey.


2. Bir İnek İçin Yeterli Araziniz Var mı?


Ortalama olarak, inek başına en az iki dönümünüz olması önerilir, bu nedenle küçük bir çiftliğiniz varsa, yalnızca bir ineğiniz olabilir. Daha büyük bir mülkünüz varsa, daha fazla ineğiniz olabilir. Ancak, yıl boyunca ineklerinizi samanla beslemeyi planlıyorsanız, inek başına düşen alan miktarı azaltılabilir.


3. İneğinizi Ne Besleyeceksiniz?


İneğinizi neyle besleyeceğinizi bilmek, sahip olduğunuz ineğin türüne bağlı olacaktır. Her iki inek de büyük olasılıkla otlaklarda otlayarak büyüyecek olsa da, süt ineklerini daha fazla besinle takviye etmeniz gerekebilir. Ek olarak, çimlerin uykuda olduğu kış aylarında, hem besi sığırlarını hem de süt ineklerini samanla desteklemeniz gerekir.


Sığırlarınızın büyüklüğü de ne kadar yediklerini belirleyecektir. İneğinizi beslemenin ne kadara mal olacağını belirlemek, ilgili bir süreçtir, ancak önemlidir. Sağlıklı bir hayvanı koruyarak iflas etmek istemezsiniz. Ne kadar yem maliyeti olduğunu bilmek, aynı zamanda ineğin satın alımından yaptığınız yatırımın geri dönüşünü almanızı da sağlayacaktır.


4. İneklerle Ne Kadar Tecrübelisiniz?


Sığır sahibi olmak söz konusu olduğunda uzman olmanıza gerek yok, ancak bunların kendi zihinlerine sahip yaşayan, nefes alan yaratıklar olduğunu anlamanıza yardımcı olur. İnsanlar gibi ineklerin de çeşitli eğilimleri ve kişilikleri vardır, bu nedenle sığır oyununda yeniyseniz, daha yumuşak ve rahat bir cins bulmayı düşünebilirsiniz. Bazı ırkların da buzağılama konusunda sorunları olduğu bilinmektedir, bu nedenle sığır doğum konusunda çok fazla deneyiminiz yoksa doğumları daha az karmaşık olan ırklardan birini düşünebilirsiniz.
Bir inek, çiftliğinize veya çiftliğinize harika bir katkı olabilir. Süt inekleri size taze süt, besi sığırları ise dondurucunuzda et olmasını sağlar. Mülkünüzün hangi tür ve kaç ineği besleyebileceği konusunda eğitimli ve bilgili olmak, sağlıklı hayvanlar yetiştirmede başarınızı sağlayacaktır.


Etiketler

inek fiyatları, 2022 dana fiyatları, inek, inek alırken nelere dikkat edilmeli, inek alırken dikkat edilecek hususlar, 1 inek maliyeti

Instagram'da @eciftlikresmi hesabını takip etmeyi unutma!

Hal Fiyatları

Ürün Son Değişim%
TERE FİYATI 2.56 15.32
ANKARA ARMUT FİYATI 7.71 0.13
BEYAZ KURU SOĞAN FİYATI 3.45 98.28
KAPYA BİBER FİYATI 8.88 5.09
KUŞKONMAZ FİYATI 194.85 3.12