E-ÇİFTLİK

Tarım Ve Hayvancılık Haberleri

Ücretsiz hayvancılık yönetimi için hemen kayıt olun.
15-başlangıç-arıcılık-hatası-ve-onlardan-nasıl-kaçınılır

15 Başlangıç ​​​​Arıcılık Hatası - Onlardan Nasıl Kaçınılır

30-03-2022

Yol boyunca birkaç sorun yaşamadan nasıl iyi bir arıcı olunacağını öğrenmek imkansızdır. Hiç kimse her zaman mükemmel arıcı değildir. Ancak başkalarından öğrenebiliriz. En yaygın arıcı başlangıç ​​hatalarını inceleyerek, bazılarının kovanlarınıza olmasını önleyebilirsiniz.


Facebook'ta E-Çiftlik hesabını takip etmeyi unutma!

Arıcıların Sıklıkla Yaptığı Hatalar


Arıcılık iniş ve çıkışlarla doludur. Sevinç anları ve evet bazen yenilginin acısı! Arılarla çalışmak ve onları asla tamamen kontrol etmemek, bu bir arıcının hayatıdır. Ve bu harika bir şey. Bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir. Daha fazla bilgi için gizlilik ve bağlı kuruluş ifşa politikamı okuyun. Çevrimiçi arıcılık derslerimde yıllarca yeni arıcılara yardım ettikten sonra, işlerin nerede yanlış gittiğine dair oldukça iyi bir his var. Yeni başlayanların arıcılık hataları yaptığı ve kolonilerinde sorun çıkardıkları en yaygın alanlara bakalım.


Yaygın Arıcılık Problemleri – Arıcı Hataları


 1. Gerektiğinde kovanları beslememek
 2. Yeni kolonileri yeterince uzun süre besleyememek
 3. Kovanları çok sık incelemek
 4. Kraliçe arınızın durumunu kontrol etmemek
 5. Ekstra arıcılık ekipmanına sahip olmamak
 6. Bir sürünün arıcılık başarısızlığı olduğunu hissetmek
 7. Varroa akarlarının kontrol edilememesi
 8. Herkesten tavsiye almak
 9. Arı kovanlarını evinize çok yakın yerleştirmek
 10. Rutin kovan muayenelerinin yapılmaması
 11. Arı içicinizi kullanmamak
 12. Ayı ülkesinde bir ayı çiti kurmak için çok geç beklemek
 13. Kovan standları kullanmamak kovanlarınız için
 14. Çerçeveleri dışarıda bırakan arı boşluğuna saygı duymamak
 15. Çok fazla bal hasadı

Arıları Doğru Beslememek


Yetersiz besleme, kaçınılması oldukça kolay bir arıcılık sorunudur. Yiyecek depolarını kontrol etmek ve bir arı kolonisinin ne kadar yiyeceğe ihtiyacı olduğunu anlamak için bir program gerektirir. Arıların sevdiği çiçek açan çiçekleri gördüğünüz için arılarınızın iyi olduğunu varsayamazsınız. Her koloninin nüfusa ve diğer faktörlere göre farklı ihtiyaçları vardır. Ancak, sıcak mevsimde herhangi bir kovanın gelen nektara ihtiyacı olduğunu kesin olarak biliyoruz. Sezon boyunca rutin kovan denetimleri, gelen nektarın ve depolanan balın varlığını doğrulamalıdır. Yaz ortasında koloninizde depolanmış bal yoksa bir sorun vardır ve onları beslemeyi düşünmelisiniz.


Yeni Kolonileri Yeterince Uzun Süre Beslememek


Çok yaygın bir başlangıç ​​arıcılık hatası, yeni kolonileri beslemeyi veya daha doğrusu onları iyi beslememeyi içerir. Birçok yeni koloni, Sonbahar'a Kışa hazırlıksız ulaşır. Çoğu arıcı, arıları yeni kolonilere şekerli su ile besler, bu onların yerleşmelerine ve çok fazla enerji gerektiren petek oluşturmalarına yardımcı olur. Genellikle yeni arıcılar başlangıçta arılarını iyi beslerler. Ama sonra, çok erken durmak gibi bir hata yaparlar. Yeni koloniler peteklerin tamamı kutularına gelene, çekilip bal depolanana kadar beslenmelidir. Arılar şekerli su almayı bırakırsa 2-3 hafta ara verin ve tekrar verin.


Kovanları Çok Sık İncelemek


Rutin denetimler ne kadar önemli olsa da, iyi bir şeyi gereğinden fazla yapmak da mümkündür. Yeni arıcılar, deneyimli bir arıcıdan daha sık kovanın içine bakmak isterler ve buna ihtiyaç duyarlar. Ancak acil bir durumunuz olmadıkça kovanınızı haftada 1 defadan fazla açmayın. Bu özellikle ilk yeni kovan muayenesi için önemlidir. Arıların yapacak çok işi var. Her gün evlerinin çatısını kaldırmana içerleyecekler. Evlerinin çatısının sökülmesi doğal değildir. Çok sık yapılan denetimler koloninizin ilerlemesini engelleyecektir. Hatta daha az kesinti ile yeni bir kovan yeri bulma umuduyla ayrılabilir veya kaçabilirler.


Kraliçe Arınızın Durumunu Kontrol Etmemek


Kovanda kaliteli bir yumurtlayan ana arı olduğunu bilmenin tek yolu bakmaktır. Birçok yeni arıcı, kraliçenin orada olduğunu varsayma ve yumurtlama hatasına düşer. Kovanı açıp kraliçeyi veya kraliçenin kanıtını aramadan bunu bilemezsiniz. Kraliçe arının rolü, koloninin hayatta kalması için hayati öneme sahiptir. İşçi arılara dönüşecek döllenmiş yumurtaları bırakabilen tek arıdır. Kraliçe geçen ay iyiydi, neden kontrol edeyim? Bazen bir arı kolonisi kraliçesini değiştirmeye karar verir. Ya da belki kraliçeleri bir kovan incelemesi sırasında yanlışlıkla öldürülür. Belki kovan kaynıyor. Kraliçelerini değiştirmede başarılı oldular mı? Arı kolonisinin kraliçesini değiştirmek için dikkate değer bir planı vardır, ancak her zaman başarılı olmazlar. Yerleşik koloniler için aylık kraliçe kontrolleri iyi bir fikirdir. Kraliçenizi bulamıyor musunuz? Kraliçe arıyı nasıl bulacağınızı öğrenmek pratik gerektirir. İyi haber şu ki, onu her seferinde bulmak zorunda değilsin. İyi bir sağlıklı işçi arı kuluçka modeli arayın. Arı yumurtası görüyor musun? Larva ve şapkalı kuluçka? Eğer öyleyse, şansı iyi. İyi bir kuluçka düzenine sahip bir kraliçeniz olduğunu doğrulamak için düzenli olarak kovanın içine bakın. Hafızanıza güvenmeyin, yazın. Teftişlerinizden notlar içeren bir arıcılık takvimi tutun. Ana arı durumunu, beslenme programlarını ve akar tedavi sürelerini de yazabilirsiniz.


Elinizde Fazladan Arıcılık Ekipmanı Olmaması


Arıcılık ucuz bir uğraş değildir. Yıllar boyunca kovanlara ve kovanların parçalarına harcadığım tüm parayı düşünmek istemiyorum. Birçok arıcının yaptığı büyük bir hata, elinde fazladan ekipman olmamasıdır. Ya koloniniz toplanırsa veya daha da iyisi bir çalılıkta vahşi bir sürü bulursanız? Sürüyü yakalayabilirseniz, onlar için bir kutuya ihtiyacınız vardır. Alçak bir ağaç dalında asılı duran o güzel, büyük arı sürüsünü görmenin ıstırabını hayal edin. Sadece ulaşılabilir! Ve onları koyacak hiçbir şeyiniz yok. Elinizde ekstra derin (veya kullandığınız buysa orta) tutmak kolaydır. Ekstra çerçeveler ve bir kutu temel ile birlikte bu sizi acil durumlara hazırlayacaktır. Bir tutamda, kullanılmış arıcılık ekipmanı bir olasılık olabilir, ancak eski ekipmanı kullanmayı seçerken uygun önlemleri alın. Her zaman bir risk ölçüsü olacaktır.


Arı Sürüleriyle Nasıl Başa Çıkılacağını Öğrenmek


Tamam beyler, arılar sürüsü - yaptıkları şey bu. Bal arısı sürüsü hakkında birçok kitap yazılmıştır. Ve sürü önleme girişiminde bulunmak için çok sayıda teknik kullanılır. Bazen, bazen çalışıyorlar, çalışmıyorlar. Arılarla çalışıyoruz, onları tamamen kontrol etmiyoruz. Bir sürü normalde koloninizin bunu yapabilecek kadar sağlıklı olduğu anlamına gelir ve bu gerçekten kötü bir şey değildir. Bir sürünüz varsa kendinizi başarısız hissetmeyin.


Varroa Akarlarının Kontrol Edilmemesi


Varroa akarları çoğu arıcı için ciddi bir problemdir. Akarlara karşı dirençli olması için özel olarak yetiştirilmemiş arılarla tedavi görmeye çalışmayın. Kimse kovanlarına kimyasal madde sokmak istemez ama varroa akarları arıları öldürür. Varroa planına sahip olmamak, arıcılıkta yeni başlayanların en büyük hatalarından biridir. Bu yaklaşım yüzünden her yıl birçok koloni ölüyor. Arı kovanınızda sizin için işe yarayan varroa akarlarını kontrol etmek için bir yöntem bulun. Varroa akarlarının bir koloniyi öldürmesi 2 yılı bulabilir. Tedavi görmediğiniz ilk yıldan sonra ormandan çıkmadınız.


Şüpheli Kaynaklardan Tavsiye Alma


İnternet hemen hemen her konuda harika bir bilgi kaynağıdır. Ayrıca çok fazla yanlış bilgi içeriyor. Belki çevrenizde hiç arıcı tanımıyorsunuz veya bulduklarınızı beğenmeyebilirsiniz. Ne olursa olsun, ikliminizde yerel bir üniversitede veya kütüphanede arıcılık hakkında bilgi olacaktır. Çevrimiçi öğrendiğiniz arıcılık temelleri ile ilgili bazı yerel bilgileri araştırın. Ancak internette duyduğunuz her arıcılık yönetim stratejisini deneme hatasına düşmeyin. Bölgenizdeki arılarınız için çalışmayabilir ve zarar verebilirsiniz.


Kötü Arı Kovanı Yerleşimi


Kovanınızı kötü bir yere yerleştirmek en iyi ihtimalle bir rahatsızlıktır ve daha da kötüsü siz ve bal arıları için ciddi bir problemdir. Kovanınız için en iyi yeri bulmak için zaman ayırın. Evet, kovanlar uygun hazırlıkla taşınabilir, ancak onları kalmayı düşündüğünüz yere koymak çok daha iyidir. Bir bal arısı kolonisinin mizacı zamanla değişir. Aylardır uysal ve uysal olan bir koloni aniden çok koruyucu hale gelebilir. Kovanları evinize çok yakın yerleştirmeyin. Bu, özellikle kolonilerin büyük olduğu ve korunması gereken çok sayıda yiyecek deposunun bulunduğu Yaz sonunda geçerlidir. İyi bir kovan yeri hayatı çok daha kolaylaştırır.


Rutin Kovan Kontrollerinin Yapılmaması


Sağlıklı bir bal arısı kolonisini sürdürmek için periyodik denetimler hayati önem taşır. Diyebilirsiniz ki – şey… vahşi koloniler hiçbir zaman teftiş yapmazlar. Bu doğru. Yabani kolonilerin sadece %20'sinin 1 yıldan fazla hayatta kaldığı da doğrudur. Arıların kovana girip çıktığını görmek, her şeyin yolunda olduğunun garantisi değildir. Düzenli kovan muayeneleri, kovanın sağlıklı olduğunu bilmenin tek yoludur.


Arı İçicinizi Doğru Kullanmamak


Arıcılar binlerce yıldır sigara içenleri kullandılar. Sonra Arı Filmi geliyor ve şimdi birçok insan arı içicilerini kullanmakta isteksiz. Sigara içen kişinin doğru kullanımı aslında arıların hayatını kurtarır. Arılar soktuğunda genellikle ölürler. Ve koloninin sebepsiz yere tam alarm modunda olması kovanın dinamikleri için iyi değildir. Arıları sakinleştirmek ve tam bir saldırı modundan kaçınmak için soğuk, beyaz içiciye ihtiyacımız var. Bu koloniye zarar vermez. Yeni bir arıcı, sıcak siyah duman kullanma hatasına düşebilir - bu yalnızca arıları kızdırır!


Bir Ayı Çitini Kurmak İçin Çok Geç Kalmak


Ülkenin birçok bölgesinde ayı popülasyonu var. Çekingen yaratıklar genellikle bir soruna neden olana kadar fark edilmezler. Birçok yeni arıcı, kovanları yok olana kadar bölgedeki ayılardan habersizdir. Ayıların olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, arılarınızı korumak için bir ayı çiti yapın.


Arı Bahçesinde Kovan Standları Kullanmamak


Kovanlarınız için kovan standları kullanmama hatasına düşmeyin. Kullanıma hazır ticari kovan standları satın alabilirsiniz. Veya ahşap, boru, duvar blokları veya diğer malzemelerden kendi stantlarınızı oluşturabilirsiniz. Kovan standları, ahşap aşınmanızı çürümeye karşı korumaya yardımcı olur. Kokarcaları caydırmak için kovan girişini yerden kaldırırlar. Ayrıca daha az kaldırma ve eğilme nedeniyle arıcının sırtını kurtarmaya yardımcı olurlar.


Arı Alanına Saygı Duymamak


Bir bal arısı kolonisi, mevcut alanın her bir parçasını kullanır. Modern Langstroth kovanımız, arı alanı ilkesine göre tasarlanmıştır. 10 çerçeveli bir kutunuz varsa, kutuda 10 çerçeve olduğundan emin olmanız gerekir. (Özel ayırıcılar kullanmıyorsanız - ama bu başka bir günün hikayesi.) Bazı yeni arıcılar, kovan kutularına doğru sayıda çerçeve koymayı unutma hatasına düşerler. Geri döndüklerinde, arılar boş alana bir petek örmüşlerdir. Bu çapak tarağı, kovan denetimlerini zorlaştırır ve kraliçenizi öldürme şansınızı artırır.


Çok Fazla Bal Hasat Etmek


Arıcılar deneyimle kış için arılara ne kadar bal bırakacaklarını öğrenirler. Yeni arıcı, ihtiyaç duyulan bal miktarını fark etmeyebilir. Sabırsız olmak veya çok fazla bal hasadı yapmak koloni açlığına neden olabilir. Bunu önlemek için bölgenizdeki arıların en çok ne zaman bal ürettiğini ve kovanda ne kadar bal bırakılması gerektiğini öğrenin.


Arıcılık Zor Değil Emek Gerektirir


Arılarınla ​​hata yapmaktan ne zaman vazgeçeceksin? Muhtemelen, asla. Ancak aynı şeyleri tekrar tekrar yapmaktan kaçınabilirsiniz. İster hobi olarak arılarla ilgileniyor olun, ister tam bir arıcılık işi geliştirmek istiyorsanız, her zaman daha iyi olmak için çalışın.


Etiketler

arıcılık hataları, arıcılık yapanların yorumları, arıcılık yapılır mı, arıcılık yapmak, arıcılık riskleri, arıcılık zorlukları, arıcılık hakkında

Instagram'da @eciftlikresmi hesabını takip etmeyi unutma!

Hal Fiyatları

Ürün Son Değişim%
HAVUÇ FİYATI 3.32 33.33
YER ELMASI FİYATI 3.26 -39.63
BEYAZ KURU SOĞAN FİYATI 3.45 98.28
KOKTEYL DOMATES FİYATI 16.64 -2.23
AYVA FİYATI 4.88 -0.41