E-ÇİFTLİK

Tarım Ve Hayvancılık Haberleri

Ücretsiz hayvancılık yönetimi için hemen kayıt olun.
çiftlikte-enerji-tüketimi-nasıl-azaltılır

Çiftlikte Enerji Tüketimi Nasıl Azaltılır

29-03-2022

Tarım operasyonlarında enerji tüketimini düşük tutmak zor bir görev olabilir, ancak birçok operasyon, yalnızca operasyonlarına yardımcı olmak için değil, aynı zamanda çevreyi ve kârlılığını da iyileştirmenin yollarını bulur.


Facebook'ta E-Çiftlik hesabını takip etmeyi unutma!

Kümes hayvanları çiftliği, tahıl işletmesi veya mandıra olması farketmez, üreticiler enerji tüketimini azaltmak ve kot pantolonlarına daha fazla para koymak için birkaç basit eylem olduğunu söylüyor.


Yakıt kullanımını azaltın


Üreticiler GPS uygulamasının, tarlalarında çalışırken yakıt faturalarını azaltmak için harikalar yarattığını söylüyorlar.

Ayrıca çiftlikte eşyaları taşırken bir plana sahip olmanın verimlilik ve zaman tasarrufu ile sonuçlanacağını söylüyorlar.

Avluyu düzleştirirken 200 beygir gücünde bir traktöre sahip olmak zorunda değilsiniz, çünkü bunun için fazla güç gerekmez, bu yüzden orada doğru ekipmana sahip olduğunuzdan emin olun.


Bakım


Ekipmanı iyi çalışır durumda tutmak elektriğin verimli kullanımı anlamına gelir.

Robotik sağım makinelerimizin bakımını gerçekten iyi yaptığımızdan emin olmalıyız çünkü bir şey dengeden çıkar çıkmaz bir ineği sağmak daha uzun sürer.

Ahırındaki fanların tesisteki sıcaklıklara dayalı olarak dönen bir sistemle çalıştığını söylüyor. Fanlardan biri veya birkaçı çalışmadığı için senkronize edilmezse, elektrik faturası bir anda yükselmeye başlar.

Kullandığımız enerjiyi ikiye katlayabilir.


Yalıtım


Üreticiler de kümes ahırındaki yalıtımın yükseltilmesinin aynı zamanda onu sıcak tutmak için daha az enerji kullanılmasıyla sonuçlandığını söylüyor.

O, şişirilmiş yalıtımın kullanılmasına kesin olarak inanıyor ve bunun inşaatçının bağlantılar ve zorlu yerler çevresinde daha iyi kapsama alanı ile sıkı geçmesine izin verdiğini söylüyor.


Aydınlatma


Çiftlikteki tüm tesislerde aydınlatmada da bulunacak tasarruflar var.

Üreticiler de LED'e geçtiklerinde güç kullanımlarında önemli bir düşüş gördüklerini söylüyor.

Eskiden çok fazla enerji tüketen 400 watt'lık ampullerimiz vardı. Bugün LED ve daha küçük aydınlatma armatürleri ile seçeneklerimiz var. Daha az güç kullanıyoruz ve daha da az ışık çıkışına sahibiz.


Nereden Başlamalı


Bir çiftçilik operasyonunda bu kadar çok hareketli parçayla başlamak için en iyi yeri bulmak göz korkutucu olabilir.

Toprak testleri yapmanın hangi girdilerin gerekli olduğunu anlamaya yardımcı olur ve daha az traktör süresiyle sonuçlanır. Üreticiler de LED ışıkların ve küçük armatürlerin masrafları azaltmanın hızlı yolları olabileceğini söylüyor.

Ayrıca, çoğu il enerji sağlayıcısı, enerji tasarrufu için kaynaklar sunar ve enerji denetimleri yürütür.


Sonuç olarak


Birçok operasyon, kârlılıklarını iyileştirmek için enerji tüketimini azaltmanın yollarını bulur. Çiftlik çevresinde LED ampuller takmak ve saha çalışmasını haritalamak için GPS kullanmak gibi küçük verimlilikler hızla önemli tasarruflar sağlayabilir.


Etiketler

çiftlikte enerji tüketimi, enerji tüketimi azaltma, elektrik faturası azaltma, enerji maliyetleri nasıl azaltılır

Instagram'da @eciftlikresmi hesabını takip etmeyi unutma!

Ticaret Borsası Fiyatları

Ürün Son Değişim%
CEVİZ İÇ 287.13 -1.67
FİĞ 14.4 -0.28
SÜPÜRGE TELİ 89.75 -1.19
KUZU ETİ BUT 500 4.58
İNCİR KURU NATÜREL 60 -1.64

Hal Fiyatları

Ürün Son Değişim%
SİYAH HAVUÇ FİYATI 2.98 15.50
DEVECİ ARMUT FİYATI 10.62 10.51
NAR FİYATI 12.31 1,083.65
ÇEREZLİK KABAK FİYATI 0.5 -5.66
BEYAZ LAHANA FİYATI 5.5 53.20