E-ÇİFTLİK

Tarım Ve Hayvancılık Haberleri

Ücretsiz hayvancılık yönetimi için hemen kayıt olun.
çiftliğiniz-için-en-iyi-7-süt-ineği-cinsi

Çiftliğiniz İçin En İyi 7 Süt İneği Cinsi

26-03-2022

Süt için en iyi ineği mi yoksa çiftliğiniz için en iyi süt ineği cinsini mi bulmaya çalışıyorsunuz? Eğer öyleyse, mükemmel inek ırkını bulmak göründüğünden daha zor!

İşte neden.


Çiftliğinize, kaynaklarınıza, ihtiyaçlarınıza ve toprağınıza bağlı olarak, her sağım ineği türünün, sizin lehinize veya aleyhinize olabilecek benzersiz güçlü ve zayıf yönleri vardır!


Facebook'ta E-Çiftlik hesabını takip etmeyi unutma!

Öyleyse, çiftliğinizin süt tedariki için en iyi süt inekleri için en iyi seçimlerimizi gözden geçirelim.


En çok tercih ettiğimiz inek ırkları, çiftlik sahipleri için mükemmel! Bazıları önceden inek işleme deneyimi gerektirir. Diğerleri yapmaz ve kullanımı kolaydır.


Ayrıca durumunuza en uygun süt ineği ırkını seçebilmeniz için en kritik inek ırkı nüanslarını daha ayrıntılı olarak tartışacağız.


En İyi 7 Süt İneği Cinsi:


  1. Holstein
  2. Jersey
  3. Brown Swiss
  4. Guernsey
  5. Ayrshire
  6. Milking Shorthorn
  7. Dexter

Her bir süt ineğinin artılarını ve eksilerini analiz etmek için birkaç dakika harcayalım ve ayrıca bir çiftlik sahibinin bakış açısından gelen aşağıdaki soruları da cevaplayacağız.


Bu inekleri mükemmel çiftlik inekleri yapan nedir? Bu süt inekleri ne kadar süt veriyor? En iyi seçimlerimizden hangisi peynir ve tereyağı için en lezzetli sütü üretir? Ve hangi inek ırkları en iyi çift amaçlı ırklardır?


Hadi öğrenelim!


Genel olarak Süt İçin En İyi İnek Hangisi?


Çiftçi arkadaşlarımın ve çiftlik hayvanlarının inekler hakkında sorduğu en önemli sorulardan biri, hangi ineklerin süt için en iyi olduğudur!


Bugün dünyada pek çok inek türü varken, küçük bir çiftçi veya çiftlik sahibi olarak sizin ve ihtiyaçlarınız için hangi sağım ineği türünün en uygun olduğunu belirlemek biraz zor olabilir.


Birçok çiftlik sahibi onlar için cins bulmakta zorlanıyor, ancak süt için en iyi ineği içeren bu liste, umarız ki kararı sizin için daha kolay hale getirebilir!


İyi bir süt kaynağına güvenilir ve tutarlı bir şekilde sahip olmanızı sağlamak için çiftliğinizde sahip olabileceğiniz en iyi yedi inek ırkını inceleyelim!


1 – Holstein Süt İneği (Holstein)


Holstein süt inekleri, çoğu insanın süt ineklerini düşündüğünde aklına gelen tipik siyah beyaz ineklerdir.


Holstein süt inekleri Hollanda'dan geldi ve 1850'lerde Amerika'ya gitti.


Holstein süt inekleri artık Amerika'nın süt üretiminde süt için kullanılan ineklerin yaklaşık %90'ını oluşturmaktadır.


Holsteinların Amerikan süt endüstrisinde bu kadar popüler olmasının nedeni, yüksek verimliliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu ineklere uygun şekilde bakılırsa, günde yaklaşık on ila on iki galon süt üretebilirler.


(Holstein's bazen günde on iki galondan çok daha fazla süt üretebilir. Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde sizi efsanevi Holstein süt ineği olan Dezi ile tanıştıracağım. Günlük ne kadar süt ürettiğine inanamayacaksınız!)


Holstein süt inekleri de genellikle çalışmak kolaydır ve son derece uysal hayvanlardır.


Bununla birlikte, Holsteinlar, daha büyük boyutta oldukları için büyük miktarda yem ve geniş bir otlatma alanına ihtiyaç duyarlar.


2 – Jersey İnek (Jersey)


Jersey inekleri, Holstein'a kıyasla çok daha küçük bir inek cinsidir. Jersey inekleri kahverengidir; ayrıca büyük, güzel gözleri ile tanınırlar.


Jersey inekleri ilk olarak İngiltere'den geldi ve daha sonra 1850'lerde Amerika'ya gitti.


Jersey inekleri dost canlısı yaratıklardır ve idare edilmesi kolaydır. Jersey inekleri, küçük boyutları nedeniyle, bu listedeki diğer süt ineklerine kıyasla sağlıklı kalmak için daha az yem ve otlatma alanına ihtiyaç duyar.


Bu güzel Jersey inekleri günde yaklaşık sekiz ila on galon süt üretebilir.


Jersey inekleri, çiftlikte taze peynir ve tereyağı için ideal olan yüksek kaliteli süt üretir! Jersey ineklerinden elde edilen süt, tat alıcıların seveceği kalın, zengin, lezzetli peynirle sonuçlanan hoş kremsi bir dokuya sahiptir.


3 – Kahverengi İsviçre İneği (Brown Swiss)


Kahverengi İsviçre inekleri, bugün var olan en eski inek ırklarından biri olarak ün kazanmıştır.


Kahverengi İsviçre inekleri aslen İsviçre'dendir ve 1869'da Amerika'ya geldi.


Kahverengi İsviçre ineklerinin de büyük tüylü kulakları olduğu bilinmektedir! Ayrıca, yaygın olarak en üretken ikinci süt inekleri olarak kabul edilirler.


Sütleri peynir yapmak için mükemmeldir, çünkü yağ protein oranına yakındır ve peyniri dolgun ve kremsi yapar. Bu inekler son derece uysaldırlar, arkadaş canlısıdırlar ve idare etmeleri kolaydır.


Kahverengi İsviçre inekleri genellikle Holstein inekleriyle aynı boydadır, bu da sağlıklı kalmaları ve en yüksek süt üretiminde kalmaları için büyük miktarda yem ve gözetleme alanına ihtiyaç duydukları anlamına gelir.


4 – Guernsey İneği (Guernsey)


Guernsey İnekleri çok saygı görür ve süt sporları lezzetli bir altın rengi olduğu için Kraliyet Irkı olarak bilinirler.


Meraklı çiftçilerimden bazıları sorabilir ama Guernsey inek sütü neden altındır? Harika bir soru!


Guernsey ineği altın rengi süt sağlar çünkü sütünde yüksek miktarda beta karoten bulunur! Beta karoten muazzam bir A vitamini kaynağıdır ama aynı zamanda süte altın rengi verir.


Guernsey inekleri Britanya'dan geliyor, ancak birçok çiftlik sahibi ve çiftçi, Guernsey ineklerinin iki Fransız inek ırkından geldiğine inanıyor. Guernsey ineği daha sonra 1840'larda Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti.


Guernsey inekleri elle sağım için mükemmeldir ve arkadaş canlısı ve uysal oldukları için küçük çiftlikler arasında favoridir.


Guernsey ineğinin daha küçük boyutu nedeniyle, daha az otlatma alanına ihtiyaç duyarlar! Ayrıca sağlıklı kalmaları ve iyi miktarda süt üretmeleri için daha az yeme ihtiyaçları vardır.


5 – Ayrshire İneği (Ayrshire)


Ayrshire inekleri turuncumsu-kahverengi renkli ineklerdir ve uzun ömürlü ve dayanıklı inekler olarak bilinirler. Bu ineklere eskiden Dunlop deniyordu, ancak isimlerinin neden değiştiği bilinmiyor.


Ayrshire inekleri İskoçya'dan geldi ve 1820'lerde Amerika'ya geldi.


Ayrshire inekleri diğer inek ırklarına göre daha baskın olma eğilimindedir. Bazen üstesinden gelmek zor olabilir, ancak ineklerle biraz tecrübeniz varsa, onları yönetmekte çok fazla sorun yaşamamalısınız.


Bu inekler en büyük süt ineği ırklarından biridir ve süt üretimleri Jersey ineği ile Holstein ineği arasında değişmektedir.


Boyutları nedeniyle, Ayrshire İnekleri, süt üretimini yüksek tutmak ve sağlıklı tutmak için geniş bir otlatma alanına ve iyi bir yem kaynağına ihtiyaç duyar. Bu inekler, her gün 4 ila 6 galon arasında veya daha fazla süt üretebilir.


6 – Kısa Boynuzlu İnek (Milking Shorthorn)


Süt Sağan Shorthorn ineklerinin idare edilmesi son derece kolay olduğu bilinmektedir, bu nedenle erkenden dünya gezginleri haline gelen ilk inek ırklarından biridirler.


Sağılan kısa boynuzlu inekler ilk olarak İngiltere'den geldi ve 1780'lerde Yeni Zelanda, Amerika ve Avustralya'ya getirilen ilk süt inekleriydi.


Süt Sağan Shorthorn inekleri oldukça verimli otlayıcılardır ve diğer inek ırklarına göre daha az yem gerektirirler. Bununla birlikte, iyi bir süt tedariki sağlamak için yeterli besin aldıklarından emin olmak için biraz beslenmeye ihtiyaçları vardır.


Bu inekler uysal ve arkadaş canlısıdır, bu da onları küçük bir çiftlik veya çiftlik evi için mükemmel kılar. Günde yaklaşık 4,2 galon süt üretebilirler.


7 – Dexter İnek (Dexter)


Dexter inekleri yönetir ve çiftliğiniz için küçük bir inek istiyorsanız, o zaman bir Dexter ineği süt için en iyi inek olabilir!


Dexter inek ırkı aslen İrlandalıydı, ancak daha sonra 1910 civarında Amerika'ya ithal edildi.


Dexter inekleri, çok daha küçük inekler oldukları için küçük çiftlikler ve çiftliklerde oldukça popülerdir, ancak yine de boyutlarına göre iyi miktarda süt sağlarlar.


Dexter inekleri, tamamen büyüdüklerinde genellikle omuzda yaklaşık 3,2 ft'ye ulaşır.


Dexter ineklerinin küçük boyutlarının birkaç avantajı vardır! Dexter inekleri, onları sağlıklı tutmak için fazla otlatma alanı veya ekstra yem gerektirmez.


Dexter inekleri de diğer inek ırklarına göre çok daha hafiftir! Nispeten küçük etkileri, üzerinde yürüdükleri toprağa ve meraya verilen zararı azaltabilir.


Bu küçük inekler, bir aile için süt sağlamak için mükemmel olan günde üç galon süt üretebilir. Dexter'lar ayrıca tüm ailenin bakmaktan keyif alacağı, arkadaş canlısı ve sevimli yaratıklardır!Etiketler

süt ineği, süt ineği cinsi, süt ineği fiyatları, süt ineği cinsleri, süt ineği günlük yem maliyeti 2022, süt ineği rasyonu

Instagram'da @eciftlikresmi hesabını takip etmeyi unutma!

Hal Fiyatları

Ürün Son Değişim%
MOR KARNABAHAR FİYATI 3.62 -27.60
LAMAS LİMON FİYATI 12.81 -2.51
ISPANAK FİYATI 5.45 6.86
FESLEĞEN FİYATI 2.65 -15.34
BEYAZ LAHANA FİYATI 2.34 -26.18