E-ÇİFTLİK

Tarım Ve Hayvancılık Haberleri

Ücretsiz hayvancılık yönetimi için hemen kayıt olun.
süt-ineklerinde-karaciğer-yağlanması-nasıl-engellenir

Karaciğer Yağlanması nedir? Süt İneklerinde Karaciğer Yağlanması Nasıl Engellenir?

12-06-2022

Karaciğer Yağlanması nedir? Süt İneklerinde Karaciğer Yağlanması Nasıl Engellenir? Karaciğer Yağlanması hastalığı nasıl iyleşir? Sütçü İneklerde Metabolizma Hastalıkları nelerdir?


Facebook'ta E-Çiftlik hesabını takip etmeyi unutma!

Karaciğer Yağlanması (Fat Cow)

Özellikle doğumu takip eden ilk iki hafta içerisinde meydana gelebilen ve ciddi ekonomik kayıplara sebep olan bir metabolizma hastalığıdır. Yüksek verimli ineklerin hemen tümünde doğumdan sonra karaciğerde yağ birikimi, meydana gelmektedir. Vücut kondisyon skoru yüksek hayvanlar, karaciğer yağlanmasına adaydır.

Hastalığın tipik belirtileri yoktur. Hastalar çoğunlukla uzun süre yatmayı tercih ederler ve uyarıldıklarında zor ayağa kalkarlar. Tedavi süresince kalın bir altlık serilerek, uzun süreli yatışlarda oluşabilecek kas harabiyetleri ve yatak yaraları oluşumu en aza indirgenmelidir.

Özellikle kuru dönemin başında ineklerin enerji miktarları kısıtlanarak, yağlanmaları önlenmelidir. VKS yüksek ineklerin kuru dönemde hareket etmesi sağlanmalı, rasyonda konsantre yem oranı düşük, kaliteli çayır otu oranı ise olabildiğince yüksek tutulmalıdır. Yem değişiklikleri usulüne uygun yapılmalı, koruyucu amaçlı olarak propilen glikol, kolin ve methionin kullanılmalıdır.


Etiketler

karaciğer yağlanması, süt ineklerinde hastalıklar, metobalizma hastalıkları

Instagram'da @eciftlikresmi hesabını takip etmeyi unutma!

Hal Fiyatları

Ürün Son Değişim%
DEVECİ ARMUT FİYATI 10.19 9.69
KAYISI FİYATI 5.09 -40.05
DUT FİYATI 92.58 258.98
AYVA FİYATI 4.43 -11.40
ÇİLEK FİYATI 43.61 6.70